تاریخ شفاهی

توماس بورگنتال ارزش کمیسیون‌های حقیقت‌یاب را بازتاب می‌دهد

توماس بورگنتال یک قاضی بین‌المللی و یکی از جوانترین بازماندگان اردوگاه‌های آشویتس و زاخزن هاوزن بود. او در سن ۱۷ سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرد. وی به عنوان قاضی و رئیس دادگاه حقوق بشر قاره آمریکا و به عنوان عضو کمیسیون حقیقت‌یاب سازمان ملل در السالوادور شروع به کار کرد. بورگنتال ریاست کمیته‌ی اخلاق موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده را به عهده داشت. وی در مارس ۲۰۰۰ به عضویت دادگاه بین المللی عدالت در آمد و هنوز این سمت را دارد.

نسخه كامل

از نظر من، ارزش کمیسیون حقیقت‌یاب این است که می‌تواند تصویری قابل اعتماد از عناصر تاریخ که در جنایات انجام شده نقش داشته‌اند را فراهم کند. مثلاً شما به راحتی نمی‌توانید افراد را برای انجام ۴۰،۰۰۰ عمل تجاوز محاکمه کنید. اما می‌توانید یک کمیسیون حقیقت‌یاب داشته باشید که این موارد را ثبت کند و به تثبیت برساند تا تاریخ بعداً توسط کسانی که تمایل به تغییر آن‌ دارند مرتب بازنویسی نشود. بنابراین کمیسیون حقیقت‌یاب از نظر من برای تحول، تحول صلح‌آمیز در کشورهایی مانند السالوادور و گواتمالا و آفریقای جنوبی که اتفاقات وحشتناکی در آنجا می‌افتد، حیاتی است. و البته به همان اندازه وجود یک تریبون بین‌المللی یا روش‌هایی دیگر برای به مجازات رساندن جنایتکاران مهم به هدف تاثیر بازدارنده، اهمیت دارد.


  • US Holocaust Memorial Museum

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.