Ahogy a szövetséges csapatok a náci Németország ellen indított offenzívák sorozatával egyre beljebb hatoltak Európába, elérték a koncentrációs táborokat és felszabadították a foglyokat. A foglyok közül sokan a Németország belsejébe irányított halálmenetek túlélői voltak. A felszabadítás után sok zsidó túlélő nem tudott vagy nem akart visszatérni Kelet-Európába az antiszemitizmus miatt, és mert a közösségeik megsemmisültek a holokauszt során. Azok közül, akik mégis visszatértek, sokan veszélyben érezték magukat. A holokauszt sok hontalan túlélője indult nyugatra, a szövetségesek által felszabadított területekre, ahol a lakhelyüket elhagyni kényszerült személyek (displaced persons) számára felállított táborokban és menekültközpontokban szállásolták el őket, amíg arra vártak, hogy elhagyhassák Európát.
MegtekintésA II. világháború után több százezer zsidó túlélő maradt menekülttáborokban. A szövetségesek ehhez hasonló táborokat hoztak létre az általuk megszállt Németországban, Ausztriában és Olaszországban az Európát elhagyni kívánó menekültek számára. A zsidó menekültek legnagyobb része Palesztinába emigrált volna, de sokan próbáltak az Egyesült Államokba is eljutni. Úgy döntöttek, hogy a menekülttáborokban maradnak, amíg elhagyhatják Európát. 1946 végére a zsidó menekültek számát 250 000-re becsülték, ebből 185 000-en Németországban, 45 000-en Ausztriában és 20 000-en Olaszországban tartózkodtak. A legtöbb zsidó menekült Lengyelországból származott, akik közül sokan a háború során a Szovjetunió belső területeire menekültek a németek elől. Ezenkívül Csehszlovákiából, Magyarországról és Romániából is sokan érkeztek.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.