Feige Schwarzfink

Feige Schwarzfink

Data urodzenia: 8 maja 1925

Szydłowiec, Polska

Feige urodziła się w religijnej rodzinie żydowskiej w polskiej wsi o nazwie Szydłowiec. Wraz z rodzicami, sześciorgiem rodzeństwa i wiekowymi dziadkami mieszkała w domu, który – jak wiele innych we wsi – nie miał bieżącej wody, kanalizacji ani prądu. Ojciec Feige był szewcem.

1933-39: Popołudniami, po lekcjach w szkole publicznej, Feige uczyła się w żydowskiej szkole wyznaniowej. Bez wiedzy rodziców uczęszczała na spotkania Bundu, żydowskiej partii socjalistycznej. Feige i jej starszy brat chętnie chodzili do Bundu głównie ze względu na należących do niego ludzi, raczej niż na jego działalność polityczną. 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowali Polskę, a 9 września dotarli do Szydłowca. Wkrótce wprowadzili we wsi godzinę policyjną o 18:00 i zamknęli szkoły.

1940-44: W listopadzie 1942 r. Niemcy wypędzili rodzinę Feige z domu; tego samego dnia porwali Feige, jej siostrę Ester i inne młode Żydówki, i zmusili je do marszu do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej. Tam Feige pracowała w fabryce zbrojeniowej produkującej pociski na 12-godzinne zmiany – czasem cały dzień, czasem całą noc. Za tę katorżniczą pracę otrzymywała kromkę chleba, miskę zupy i kawę zbożową. Feige i jej siostra nie piły kawy, lecz myły nią włosy, zawsze brudne i zawszone.

Feige trafiła do innego obozu pracy i trzech obozów koncentracyjnych, zanim amerykańska armia wyzwoliła ją 30 kwietnia 1945 r. Feige wyemigrowała do Ameryki w 1949 r.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.