Feige Schwarzfink

Feige Schwarzfink

Doğum: 8 Mayıs 1925

Szydlowiec, Polonya

Feige, Polonya'da Szydlowiec adlı küçük bir köyde dindar bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi, babası, altı kardeşi, büyükannesi ve büyükbabasıyla beraber köydeki çoğu evler gibi ne suyu ne tesisatı ne de elektriği olan küçük bir evde yaşadılar. Feige’ın babası kunduracıydı.

1933–39: Öğleden sonraları, devlet okulundaki dersler bittiğinde Yahudi bir din okuluna gidiyordum. Ailemin haberi olmamasına karşın Sosyalist Yahudi partisi Bund'un toplantılarına katılıyordum. Bund'un siyasi etkinliklerinden ziyade partideki iyi insanlar nedeniyle ağabeylerimle beraber oraya gitmeyi seviyorduk. 1 Eylül 1939'da Almanlar, Polonya'yı işgal etti ve 9 Eylül'de de Szydlowiec'e ulaştılar. Almanlar, köyde saat 18:00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilan etti ve okulları kapattı.

1940–44: Kasım 1942'de Almanlar, bizi evlerimizden çıkardı. Aynı gün kız kardeşim Esther'i, beni ve birkaç genç Yahudi kızı tutukladı. Skarszysko Kamienna'daki bir çalışma kampına kadar yürümeye zorlandık. Orada bazen bütün gün, bazen bütün gece 12 saatlik vardiyalar hâlinde bir mühimmat fabrikasında çalıştım. Bu ağır işin karşılığı bir dilim ekmek, bir kase çorba ve bir miktar suni kahveydi. Kız kardeşim ve ben kahveyi içmez, kirli ve bitlerle dolu olan saçımızı yıkmak için kullanırdık.

Feige, Amerikan ordusu tarafından kurtarıldığı 30 Nisan 1945 tarihine kadar dört farklı çalışma kampına daha gönderildi. 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.