فایگِ شوارتزفینک  Feige Schwarzfink

فایگِ شوارتزفینک Feige Schwarzfink

تاریخ تولد: ۸ مهٔ ۱۹۲۵

شیدلوویچ, لهستان

فایگِ، در روستای کوچکی به نام شیدلوویچ [در لهستان] و در یک خانواده‌ی مذهبی یهودی به دنیا آمد. او به همراه پدر و مادر، شش برادر و خواهر و مادربزرگ و پدربزرگش در یک خانه‌ی کوچک زندگی می‌کرد. خانه‌ی آنها مانند اکثر خانه‌های آن روستا، فاقد برق و آب لوله کشی بود. پدرش کفاش بود.

۱۹۳۳-۳۹: من بعدازظهرها پس از اتمام کلاس‌های مدرسه‌ی دولتی، به یک مدرسه‌ی مذهبی یهودی می‌رفتم و در آنجا درس می‌خواندم. من بدون اطلاع پدر و مادرم، در ملاقات‌های گروه باند که یکی از گروه‌های سوسیالیست یهودی بود، شرکت می‌کردم. من و برادرهای بزرگم بیشتر به دلیل افراد خوبی که در آن گروه بودند در این جلسات شرکت می‌کردیم، تا برای فعالیت‌های سیاسی گروه. در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ آلمان لهستان را اشغال کرد و در ۹ سپتامبر، نیروهای آلمان به شیدلوویچ رسیدند. آلمانی‌ها مدرسه‌ها را تعطیل کردند و در روستا از ساعت ۶ عصر حکومت نظامی اعلام کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در نوامبر سال ۱۹۴۲ ما تحت تعقیب نیروهای آلمانی بودیم. در همان روز من و خواهرم، استر و چند دختر جوان یهودی توسط نیروهای آلمانی دستگیر شدیم. ما را به اجبار، پیاده به اردوگاه کار اجباری در اسکارشیسکو کامینا Skarszysko Kamienna بردند. در آنجا من به صورت شیفت‌های ۱۲ ساعته در طول روز و گاهی اوقات در طول شب، در کارخانه‌ی مهمات برای تهیه خمپاره کار می‌کردم. در ازای این کار طاقت فرسا در طول روز به ما یک تکه نان، یک کاسه سوپ و یک لیوان قهوه‌ی آبکی می‌دادند. به دلیل این که موهای سر ما همیشه کثیف و آلوده به شپش بود، من و خواهرم قهوه را نمی‌خوردیم و از آن برای شستشوی موهای سر خود استفاده می‌کردیم.

فایگ قبل از آزادیش توسط نیروهای ارتش امریکا در ۳۰ آوریل ۱۹۴۵، به یک بازداشتگاه و سه اردوگاه کار اجباری دیگر تبعید شده بود. او در سال ۱۹۴۹ به ايالات متحده مهاجرت كرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.