Fiszel Felman

Fiszel Felman

Data urodzenia: 1911

Ostrów Mazowiecka, Polska

Fiszel był najstarszym z siedmiorga dzieci w mówiącej w jidysz, religijnej żydowskiej rodzinie. Kiedy był małym chłopcem, rodzina przeprowadziła się do Sokołowa Podlaskiego, przemysłowego miasta w środkowej Polsce z dużą (liczącą ok. 5,000 osób) populacją żydowską. Fiszel poszedł do szkoły wyznaniowej. W 1932 r., w wieku 21 lat, został powołany do armii polskiej.

1933-39: Po dwóch latach w polskiej kawalerii Fiszel wrócił do Sokołowa Podlaskiego, gdzie wyuczył się zawodu stolarza i prowadził miejscową organizację syjonistyczną. Ożenił się i założył w domu warsztat stolarski, gdzie robił meble. Kiedy Niemcy zaatakowali Polskę 1 września 1939 r., Fiszela powołano do polskiej armii. Został pojmany przez Niemców, ale pozwolono mu wrócić do domu, kiedy w październiku skończyła się walka.

1940-42: Fiszelowi udało się prowadzić warsztat przez prawie dwa lata mimo niemieckiej okupacji Sokołowa. Jednak 28 września 1941 r. Niemcy założyli w mieście getto i zebrali tam 4,000 Żydów. Około rok później, w Dzień Pojednania (Jom Kipur), najważniejsze święto żydowskie, Niemcy zaczęli wyłapywać mieszkańców getta. Ci, którzy stawiali opór lub próbowali się ukrywać, ginęli od kul. Fiszela wraz z żoną i dzieckiem zagoniono do pociągu towarowego.

22 września 1942 r. Fiszel z rodziną zostali deportowani do ośrodka zagłady w Treblince i zagazowani wkrótce po przybyciu. Fiszel miał 31 lat.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.