Fiszel Felman
Data urodzenia: 1911
Ostrów Mazowiecka, Polska
Fiszel był najstarszym z siedmiorga dzieci w mówiącej w jidysz, religijnej żydowskiej rodzinie. Kiedy był małym chłopcem, rodzina przeprowadziła się do Sokołowa Podlaskiego, przemysłowego miasta w środkowej Polsce z dużą (liczącą ok. 5,000 osób) populacją żydowską. Fiszel poszedł do szkoły wyznaniowej. W 1932 r., w wieku 21 lat, został powołany do armii polskiej.
1933-39: Po dwóch latach w polskiej kawalerii Fiszel wrócił do Sokołowa Podlaskiego, gdzie wyuczył się zawodu stolarza i prowadził miejscową organizację syjonistyczną. Ożenił się i założył w domu warsztat stolarski, gdzie robił meble. Kiedy Niemcy zaatakowali Polskę 1 września 1939 r., Fiszela powołano do polskiej armii. Został pojmany przez Niemców, ale pozwolono mu wrócić do domu, kiedy w październiku skończyła się walka.
1940-42: Fiszelowi udało się prowadzić warsztat przez prawie dwa lata mimo niemieckiej okupacji Sokołowa. Jednak 28 września 1941 r. Niemcy założyli w mieście getto i zebrali tam 4,000 Żydów. Około rok później, w Dzień Pojednania (Jom Kipur), najważniejsze święto żydowskie, Niemcy zaczęli wyłapywać mieszkańców getta. Ci, którzy stawiali opór lub próbowali się ukrywać, ginęli od kul. Fiszela wraz z żoną i dzieckiem zagoniono do pociągu towarowego.
22 września 1942 r. Fiszel z rodziną zostali deportowani do ośrodka zagłady w Treblince i zagazowani wkrótce po przybyciu. Fiszel miał 31 lat.