Fischel Felman

Fischel Felman

Doğum: 1911

Ostrow Mazowiecka, Polonya

Fischel, Yidce konuşulan dindar bir Yahudi ailedeki yedi çocuktan en büyük olanıydı. Küçük bir çocukken Orta Polonya'da yaklaşık 5.000 kişilik büyük bir Yahudi nüfusa sahip sanayi şehri Sokolow Podlaski'ye taşındılar. Fischel, buradaki bir din okuluna gönderildi. 1932 yılında 21 yaşındayken Polonya ordusuna alındı.

1933–39: Polonya süvari birliğinde geçirdiği iki yılın ardından Sokolow Podlaski'ye döndü. Marangoz olabilmek için çıraklık yaptı. Aynı zamanda yerel bir siyonist örgütün liderliğini yaptı. Evlendi ve daha sonra yaşadığı evin içinde bir marangoz atölyesi kurdu. Burada mobilya üretimi yaptı. 1 Eylül 1939'da Almanlar Polonya'ya saldırınca Polonya ordusu tarafından göreve çağrıldı. Almanlar tarafından yakalandı fakat Ekim'de savaşın bitmesiyle beraber eve dönmesine izin verildi.

1940–42: Sokolow Podlaski'nin Alman işgali altında olmasına karşın yaklaşık iki yıl boyunca marangoz atölyesini açık tutabilmişti. Daha sonra 28 Eylül 1941’de Almanlar şehirde bir getto kurdu. 4.000 kadar Yahudiyi burada topladılar. Yaklaşık bir yıl sonra Yahudi inancının en kutsal bayramı olan Kefaret Günü'nde Almanlar, gettodaki insanları kamplara göndermek üzere toplamaya başladı. Direnenler ya da saklanmaya çalışanlar vuruldu. Fischel, eşi ve çocuğuyla beraber bir yük vagonuna kondu.

22 Eylül 1942'de Fischel ve ailesi Treblinka imha kampına gönderildikten kısa bir süre sonra gaz verilerek öldürüldü. Fischel 31 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.