Abraham Roman Ellenbogen

Abraham Roman Ellenbogen

Doğum: 17 Ocak 1908

Rozwadow, Polonya

Abraham, Orta Polonya'nın Rozwadow kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin beş çocuğundan en büyüğüydü. Babası toptan ürün satışı yapıyordu. Abraham, yakındaki Rzeszow kasabasında bulunan bir ortaokula gitti ve ardından Krakow Üniversitesi'nden lisans diplomasını aldı.

1933–39: Abraham, Yahudi öğrenci sayısıyla ilgili kısıtlamalara karşın hukuk okuluna kabul edilmişti. 1937'de Rozwadow'da kendi bürosunu açtı. İki yıl sonra, 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Abraham, Almanlar Rozwadow'u ele geçirmeden önce doğudaki Lviv şehrine kaçtı. Ancak 21 Eylül sonrasında oraya vardığında işgalci Sovyet birlikleri şehri çoktan ele geçirmişti.

1940–42: Abraham, Lviv'de iki yıl boyunca büro memuru olarak çalıştı. Almanlar, daha sonra 1941 yılının Temmuz ayında şehri ele geçirdi ve Kasım ayında Lviv'in kuzeydoğusunda Yahudiler için bir getto oluşturdular. Abraham, 15 Aralık'ta mühürlenen büyük gettoya taşınmaya zorlanan 150.000 Yahudi arasındaydı. Bu tarihten sonra Abraham hakkında şehrin "Aryan" kısmından gettonun açlıktan ölen kesimi için yiyecek kaçırdığı dışında pek bir şey bilinmiyor.

Abraham gettoda en son 1942 dolaylarında görüldü. Ona ne olduğu bilinmiyor. Lviv gettosu 1943'te tasfiye edildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.