Abram Kisielnicki

Abram Kisielnicki

Doğum: 1918

Kaluszyn, Polonya

Abram, Varşova’nın 60 km kadar doğusunda, yoğun şekilde Yahudilerin yaşadığı küçük Kaluszyn kasabasındaki Yahudi bir ailenin üç çocuğundan en büyüğüydü. Abram'ın babasının, hepsi de yoğun trafiğe sahip ana yol üzerinde bulunan bir restoranı, toptancı bakkal dükkânı ve benzin istasyonu vardı. Abram, devlet ilkokuluna gitti ve ayrıca dini eğitim aldı.

1933–39: Almanlar Polonya'yı işgal ettiklerinde 21 yaşındaydım. Almanların bizi zorunlu çalışmaya göndermesinden korktuğumuz için babam, erkek kardeşim Majlech ve ben doğuya, Sovyetler Birliği'ne doğru kaçtık. Kaluszyn'deki muharebede Alman güçlerinin Polonya birlikleriyle birleştiğini ve kasabamızın ağır bombardıman altında kaldığını duyduk. Annem ve kız kardeşim Chaie Sura'nın güvende olup olmadığına bakmak için eve dönmek zorundaydık.

1940–44: Almanlar, Kaluszyn'e girdiklerinde kasabanın dışında kalan evimiz bombalanmamıştı ve annem ve Chaie Sura zarar görmemişti. Nazi emri altındaki kasabanın belediye başkanı, Yahudi konseyi için aralarında babamın da olduğu 10 erkek seçti. Babam beni Yahudi polis gücüne seçti. İşim, Yahudi gettosunun düzenini korumak ve herkesin sokağa çıkma yasağı saatlerine uymasını sağlamaktı.

Abram 1942 sonlarında Varşova'ya kaçtı. Mayıs 1943'te Majdanek'teki bir kampa, ardından Skarzysko ve Buchenwald'e sürüldü. Savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.