Alfred (Fredl) Krakauer

Alfred (Fredl) Krakauer

Doğum: 25 Mayıs 1911

Hodonin, Çekoslovakya

Alfred, küçük bir Moravya kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan beşincisi olarak dünyaya geldi. Babasının bir manifatura ve giyim mağazası vardı. Krakauer ailesi, evde Çekçe ve Almanca konuşuyordu. 1929 ve 1930’da ortaokuldan mezun olduktan sonra Alfred, Çekoslovak ordusuna hizmet etti. Kayak yapmayı seviyordu. Ayrıca Maccabi Yahudi takımında futbol oynadı.

1933–39: 1934’te Prag Sanat Okulu’ndan mezun oldu. Artık bir grafik sanatçısı olan Alfred, şehrin kültürel hayatı ve sağladığı ekonomik olanaklar sebebiyle Prag’da kalmaya karar verdi. Prag’da Bedriska ile tanıştı ve onunla evlendi. Mart 1939’da Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti. Alfred, Yahudi olduğundan işten çıkarıldı.

1940–44: Alman işgalinin ikinci yılında Alfred ve Bedriska'nın oğlu Tomas dünyaya geldi. Alfred, yol onarımı yapmak üzere askere alındı. 1943’te ailenin Theresienstadt gettosuna sürgün edilmek üzere tren istasyonuna gitmesi emredildi. Krakauer’lar bu emre uydu. 28 Ekim 1944’te Alfred, Bedriska ve Tomas, Auschwitz’e gönderildi. Alfred köle işçi olarak seçildi. Karısı ve oğlu gaz odasında can verdi.

Alfred, Mart 1945’te Orta Almanya’daki bir çalışma kampında zatürreden öldü. 33 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.