Aranka Ecksdein Muhlrad

Aranka Ecksdein Muhlrad

Doğum: 29 Haziran 1894

Tyrnau, Çekoslovakya

Aranka, Slovakya'nın dağlık bölgelerinde yaşayan Yahudi bir ailenin 10 çocuğundan en küçüğüydü. Kardeşinin düğününe katılmak için Budapeşte'ye gittiğinde bir eczacı olan Jeno Muhlrad ile tanıştı. Aranka ile Jeno evlendiler ve Budapeşte'nin bir banliyösü olan Ujpest'e, Jeno'nun babasının ve kız kardeşlerinin yanına taşındılar. Aranka'nın iki çocuğu oldu. 1924'te doğan Eva ve Eva'dan altı yıl sonra doğan Andras.

1933–39: Kocam, kendi dairemize çıkabilmemiz için Ujpest'in merkezinde bir eczane kiraladı. Orası modern bir yerdi. Sular akıyordu ve merkezî ısıtması vardı. Gün içinde Jeno'ya eczanede yardım ediyor ve akşamları da Eva ve Andras derslerini tekrar ederken onları dinliyorum. Üniversiteye her yıl yalnızca birkaç Yahudi kabul edildiği için Eva'nın kabul edilmeyeceğinden endişeleniyorum. Bu yüzden iki kat daha fazla çalışıyor.

1940–44: Bir sığır vagonunda üç berbat gün geçirdikten sonra Auschwitz'e vardık. Buraya Almanların Macaristan'ı işgal etmesinden üç buçuk ay sonra gönderildik. Eva'yla bizi hemen Jeno ve Andras'tan ayırdılar. Muhafızlar tüm kıyafetlerimizi çıkarmamızı ve duşlara girmemizi istediler. Ardından saçımızı kestiler. Adamlardan biri sevgili kızımın kalın, kırmızıya çalan lülelerini keserken ağlamaya başladım: Ah Eva, o güzelim saçların!

Aranka 1944 yazının başında Auschwitz'e gönderilen 435.000 Macar Yahudisinden biriydi. Aranka daha sonra Bergen-Belsen'deki bir kampa gönderildi ve burada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.