Benjamin Frydmacher

Benjamin Frydmacher

Doğum: 1910

Lublin, Polonya

Benjamin, Lublin sanayi şehrinde yaşayan ve Yidce konuşan geniş bir Yahudi ailede dünyaya geldi. Benjamin, devlet okuluna gitti ve 14 yaşında mezun olduktan sonra babasının tabakhanesinde çıraklık yaptı.

1933–39: Benjamin çıraklığını tamamladıktan sonra tabakhane usta yardımcısı oldu. 1938 yılında babasının ölümünden sonra tabakhane ustası oldu. Annesi ve eşi Gucia ile birlikte 50 Lubartowska Caddesi'nde yaşıyorlardı. Frydmacher ailesinin 1938'de Ruth adını verdikleri bir kızı oldu. 17 Eylül'de, II. Dünya Savaşı'nın çıkmasından 16 gün sonra, Alman birlikleri Lublin'e girdi.

1940–44: Almanlar, 1941'de Lublin içerisinde bir getto oluşturdular. Benjamin'in tabakhanesine Almanlar için deri üretme emri verildi. Şans eseri Benjamin sarışındı ve siyah deri ceket giyerek Yahudi olmayan biri gibi gettodan çıkıp ailesine yiyecek getirebiliyordu. Almanlar 1942'de gettoyu dağıtmaya başladıklarında Benjamin'in annesi, diğer yaşlı hastalar ile birlikte bir hastanede makineli tüfekle öldürüldü. Eşi ve kızı bir imha kampına sürüldü. Benjamin ise kaçmayı başardı.

Benjamin, Varşova'nın Yahudi olmayan kesimine doğru yol almaya başladı. Yahudi kimliği sonunda fark edilince öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.