Beno Helmer

Beno Helmer

Doğum: 21 Ağustos 1923

Teplice-Sanov, Çekoslovakya

Beno, üç çocuklu bir Yahudi ailesinin ilk çocuğuydu. Aslen Avusturyalı olan annesi, Çekoslovakya'ya I. Dünya Savaşı'ndan sonra gelmişti. Bir İsveç Yahudisi olan babası ise iş aramak ve zengin bir tüccar olma umuduyla Çekoslovakya'ya gelmişti. Helmer ailesinin Almanca konuşulan evinde misafirler eksik olmazdı. Her gün hahamlık akademisinden birkaç öğrenci aileyle beraber yemek yemeye davet edilirdi.

1933–39: Ailem, lise eğitimim için beni Budapeşte'ye göndermişti. Dil bilgim sayesinde film çekimlerinde çalışabileceğim ek bir iş buldum. Bütün sahneler hem Almanca hem de Macarca çekiliyordu. Bu iki dilde de iyi olduğum için sürekli setteydim. Ailem, Nazilerden kurtulmak için Budapeşte'ye kaçtıktan sonra Macar bir memura bize yardım etmesi için rüşvet vermeye çalışmıştı. Ancak bu hareket ters tepti ve Polonya'ya sürüldük. Savaşın başlamasından kısa bir süre önce Lodz'a geldim.

1940–44: Lodz gettosunda her zaman açtık. Etrafımızda insanlar ölüyordu. Gettodaki işim, bir tencereyle foseptik çukurlarını boşaltmaktı. Bir gün Naziler tarafından bir eve götürüldük. Bizi yarım daire şeklinde sıraladılar. İçimizde çocuklu bir kadın vardı. Nazilerden biri "Bu kimin çocuğu?" diye sordu. Çok korkmuş olan anne, kendi çocuğu olduğunu söylemedi. Nazi, çocuğu bacaklarından tutup duvara doğru savurarak onu öldürdü. Dehşet içinde dona kalmış olan anneyse o sanki başka birinin çocuğuymuş gibi bakmaya devam etti.

Beno, Theresienstadt gettosundan da Auschwitz ve Buchenwald kamplarından da sağ kurtulmuştu. Savaş bittikten sonra Avrupa'daki savaş suçlularının yakalanmasına yardım etti. 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.