Bernard Krakauer

Bernard Krakauer

Doğum: 2 Mayıs 1871

Mikulov, Çekoslovakya

Bernard, Çekoslovakya’nın orta kesimlerindeki, küçük bir Moravya kasabası olan Mikulov’da yedi çocuklu Almanca konuşan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Aile, daha sonra Bernard’ın manifatura ve giyim mağazası açtığı Hodonin kasabasına taşındı. Bernard 1899’da Berta Koselova ile evlendi ve çiftin altı çocuğu oldu. I. Dünya Savaşı sırasında Avusturya Macaristan ordusunda hizmet etti.

1933–39: 1938’de Bernard emekli oldu ve oğullarından hiç biri işi devralmak istemediğinden işyerini sattı. Bernard, karısı ve doğuştan bir kalp rahatsızlığı olan oğlu Max, Moravya’nın başkenti Brno’ya taşındı. Mart 1939’da Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti ve hızla Yahudi nüfusa çeşitli kısıtlamalar getirdi. Yahudilerin kıymetli eşyalarını kaydettirmeleri gerekti ve toplu taşıma kullanmaları yasaklandı.

1940–45: 8 Nisan 1942’de Bernard, karısı ve oğulları Max’a bir okulda toplanmaları ve her birinin yanında 20 kilogramdan fazla eşya getirmemesi emredildi. Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna gönderildiler. Max buradan Polonya’ya sürgün edildi. Bernard ve kocası, daha sonra kızlarının görümcelerinden birinin Theresienstadt SS kayıt ofisinde çalıştığını keşfettiler. Bu kadın, Krakauer ailesinin kâğıtlarının sürgün edileceklerin belgelerinin en altında kalmasını sağladı.

Berta ve Bernard, Mayıs 1945’te Theresienstadt’ta serbest bırakıldı. Brno’ya döndüler ve Max ile birlikte üç çocuklarının Nazi kamplarında öldürüldüğünü öğrendiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.