Berta Koselova Krakauerova

Berta Koselova Krakauerova

Doğum: September 5, 1875

Mikulov, Çekoslovakya

Berta, Yahudi bir ailede doğdu. Küçük yaşta yetim kaldı. Viyana’da Amcası Poldi tarafından yetiştirildi. 1899’da doğduğu şehirden bir işadamı olan Bernard Krakauer ile evlendi. Berta yetim geleneği olarak düğününde siyah elbise giydi. Çift, Bernard’ın manifatura ve giyim mağazası açtığı Hodonin kasabasına yerleşti. Altı çocuk yetiştirdiler.

1933–39: Çocukların büyümesiyle 1938’de Berta’nın kocası emekli oldu. İşyerini sattı. Berta, doğuştan kalp rahatsızlığı olan en büyük oğlu Max ile Krakauer ailesinin diğer üç çocuğunun yaşadığı Brno şehrine taşındı. Mart 1939’da Almanlar Bohemya ve Moravya’yı işgal etti ve hızla Yahudi nüfusa çeşitli kısıtlamalar getirdi.

1940–45: 8 Nisan 1942’de Berta, kocası ve oğulları Max’a hemşirelik okuluna gitmeleri ve her birinin yanında 20 kilogramdan fazla eşya getirmemesi emredildi. Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna gönderildiler. Max buradan Polonya’ya sürgün edildi. Berta ve kocası, daha sonra kızlarının görümcelerinden birinin SS kayıt ofisinde çalıştığını keşfettiler. Bu kadın, Krakauer ailesini kâğıtlarının, sürgün edileceklerin belgelerinin en altında kalmasını sağladı.

Berta ve Bernard Mayıs 1945’te serbest bırakıldı ve çocuklarından üçünün Nazi kamplarında öldürüldüğünü öğrendi. Berta 1948’de Theresienstadt’ta yakalandığı bir böbrek hastalığından öldü.