برتا کُسلُوا کراکاؤِروا  Berta Koselova Krakauerova

برتا کُسلُوا کراکاؤِروا Berta Koselova Krakauerova

تاریخ تولد: ۵ سپتامبر ۱۸۷۵

میکولوف, چکسلواکی

برتا در یک خانواده‌ی یهودی به دنیا آمد. در کودکی یتیم و توسط عمویش، پولدی در وین بزرگ شد. در سال ۱۸۹۹ او با برنارد کراکؤر که تاجری از زادگاهش میکولوف بود ازدواج کرد. طبق رسم آنزمان به دلیل یتیم بودن در مراسم ازدواجش لباس سیاه پوشید. چندی بعد خانواده به شهر هودونین نقل مکان کرد و برنارد در آنجا فروشگاه خرازی و لباس افتتاح نمود. آنها صاحب شش فرزند شدند.

۱۹۳۳-۳۹: در ۱۹۳۸ بچه ها بزرگ شده بودند و برنارد بازنشسته. او فروشگاهش را فروخت و با همسرش و بزرگترین پسرشان مکس، که مشکل قلبی مادرزادی داشت، به برنو شهری که سه تن از فرزندانشان در آنجا زندگی می‌کردند، نقل مکان کردند. در مارس سال ۱۹۳۹ آلمان، بوهمیا و موراویا را اشغال کرد و خیلی سریع قوانین سختی را برای یهودیان تصویب نمود.

۱۹۴۰-۴۵: در ۸ آوریل ۱۹۴۲ به برنارد، همسرش و پسرشان مکس دستور داده شد تا به یک مدرسه‌ی پرستاری نامشان را اعلام کنند و هرکدام بیش از ۴۴ پوند با خودشان وسایل نیاورند. آنها به گتوی ترزین‌اشتاد در چکسلواکی تبعید شدند. مکس از آنجا به لهستان تبعید شد. برنارد و همسرش کمی‌ بعد فهمیدند که خواهر شوهر دخترشان در دفتر ثبت نام اس‌اس در ترزین‌اشتاد کار می کند. او به آنها اطمینان داد که مدارک خانواده در آخر فهرست افراد مورد تبعید قرار دارد.

برنارد و برتا در مه ۱۹۴۵ از ترزین‌اشتاد آزاد شدند و فهمیدند که سه تن از فرزندانشان در اردوگاه‌های نازی کشته شده‌اند. برتا در سال ۱۹۴۸ به دلیل بیماری کلیه که در ترزین اشتاد به آن دچار شده بود درگذشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.