Celia Petranker

Celia Petranker

Doğum: 28 Kasım 1923

Stanislav, Polonya

Celia, Polonya'nın Stanislav şehrinde (Stanislawow) yaşayan Yahudi bir ailenin üç kızından en küçüğüydü. Babası, koyu bir siyonistti ve ailesiyle birlikte Filistin'e taşınarak bir Yahudi anavatanının kurulmasına yardımcı olmak istiyordu. Celia ve kardeşleri İbranice öğreten özel ilk ve ortaokula gittiler. Bu okullarda Filistin'e yapacakları nihai göçe hazırlanıyorlardı.

1933–39: Celia'nın en büyük kardeşi Pepka, Almanlar 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettikten bir hafta sonra Filistin'e gitti. Pepka'nın ayrılışı tam vaktindeydi: Stanislav, Eylül'ün ortasında Sovyetler tarafından ele geçirilmişti. Celia üniversiteye başlamak üzere olan kız kardeşi Amalie ile yakınlaştı. Amalie, Celia'ya ödevlerinde ve gerçekleşen olayları anlamasında yardımcı oldu. Celia, tüm ailenin yakında Filistin'e taşınmasını umuyordu.

1940–41: Almanlar, 26 Temmuz 1941'de Stanislav'ı ele geçirdiler. 12 yaşın üstündeki tüm Yahudilerin üzerinde mavi Yahudi yıldızı olan beyaz kollukları takması gerekiyordu. Yahudilerin kendilerine iş atanması için Yahudi toplum merkezine gitmeleri gerekiyordu. Celia ve kardeşine bir kova ve fırça verilerek Gestapo karargahlarını temizleme görevi verildi. Celia binanın pencerelerinden avluda tutulan ve yardım için bağıran Yahudileri görebiliyordu. Celia bir gün acılarına dayanamayıp onlara öğle yemeği olan peynir ve ekmeğini attı.

Ancak Celia yemeğini tutsak Yahudilere atarken Alman askerlerinden birine yakalandı. Celia alıkonuldu, dövüldü ve daha sonradan idam edildi. 17 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.