Chaia Gurvitz

Chaia Gurvitz

Doğum: 1876

Litvanya

Yahudi bir aileden gelen Chaia, büyük bir Yahudi nüfusu olan ve İbrani okul sistemiyle ünlü Kovno şehrinin dışında yaşıyordu. Chaia, emekli bir ayakkabıcı olan eşi ve kızları Yenta'yla birlikte bir bakkal işletiyordu.

1933–39: Kızım Feiga, eşi Josef ve torunumuz Abraham'ı akşam yemeğine bekliyordum. Feiga, tüm hafta boyunca kendi güzellik salonunda çalışıyordu. Ona büyük bir Pazar yemeği hazırlayarak yardımım dokunabildiği için mutluydum. Abe için özel bir pasta yaptım. Umarım aile buluşmamız siyaset konuşmalarıyla bozulmaz. Radyoda Nazilerin iktidarda olduğu Almanya'da Yahudilere neler olduğuyla ilgili birçok rahatsız edici haber var.

1940–44: Almanlar Kovno'yu işgal etti. Tüm Yahudileri Davut Yıldızı takmaya zorladılar ve çitlerle çevrili bir gettoya taşıdılar. Her gün muhafızlar insanları alıp götürüyorlardı. Alınanlar bir daha dönmüyordu. Bu sabah—soğuk, buz gibi bir sonbahar günü—gettodaki herkesin Democracy Plaza'da bir denetleme için rapor vermesi gerekiyor. Ya boyun eğmek ya da öldürülmeyi göze almak zorundayız. Bizi nereye götürecekler? Sonra bize ne olacak? Hafif karlı sokaklarda Plaza'ya doğru yürüdük. Yenta, ben, Feiga, Josef ve Abe.

28 Ekim 1941'de Chaia, diğer 10.000 Yahudi'yle birlikte, Kovno'nun dışındaki Dokuzuncu Kale'ye (Devintas Fortas) götürüldü. Nazilerin emrindeki Litvanyalı muhafızlar tarafından öldürüldüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.