Chaie Sura Kisielnicki

Chaie Sura Kisielnicki

Doğum: 1923

Kaluszyn, Polonya

Chaie Sura, Varşova’nın 60 kilometre kadar doğusunda ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı küçük bir kasaba olan Kaluszyn'daki Yahudi bir anne babanın üç çocuğundan en genç olanıydı. Babasının, yoğun trafiğe sahip ana yol üzerinde, hepsi de aynı yerde yer alan bir restoranı, toptan satış yapan bakkal dükkânı ve benzin istasyonu vardı. Kisielnicki ailesi, iş yerlerinin olduğu bu binadaki dairelerde yaşıyordu.

1933–39: Birkaç gün önce Almanlar Polonya'yı işgal edince babam ve erkek kardeşlerim, zorunlu işçi kamplarına gönderilmekten korkan diğer Yahudilerle birlikte doğuya, Sovyetler Birliği'ne doğru kaçtılar. Çok geçmeden Alman kuvvetleri ve Polonya birlikleri Kaluszyn'da karşılaştılar. Atılan bombalar yüzünden şehrin yarısı yerle bir olmuştu. Evimiz kasabanın dışında olduğu için bu bombalar buraya isabet etmemişti. İçlerinde hiç tanımadığımız insanlarında olduğu evsiz kalan birçok kişi evimize doluştu.

1940–44: Kaluszyn'ın bombalandığını duyan babam ve erkek kardeşlerim, iyi olup olmadığımızı öğrenmek için eve geri döndüler. Belediye başkanı, babamı Yahudi konseyine seçmişti. Babam, Abram'ın Yahudi polis örgütüne katılmasını sağladı. Majlich'i de Yahudi sağlık komitesinde çalışmak üzere seçti. Ben de annem ve büyükannemle beraber sık sık sahra mutfağında çalışıyordum. Karaborsada değiş tokuş edecek hiçbir şeyleri bulunmayan fakir aileler, Yahudi gettosunda yiyecek sıkıntısı çekiyordu.

25 Eylül 1942'de 19 yaşındaki Chaie Sura ve 3000'den fazla Yahudi, Kaluszyn'dan toplanarak bir imha kampına götürüldü. Chaie Sura burada öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.