Chava Cherniak Biber

Chava Cherniak Biber

Doğum: 20 Nisan 1916

Chelm, Polonya

Chava'nın annesi, Chava 2 yaşındayken hayatını kaybetti. Chava, Matsiov kasabasında bir haham olan büyükbabası ile yaşamaya başladı. Büyükbabasının ikinci eşi, Chava'ya karşı misafirperver davranıyordu. Chava, ilk olarak Polonya devlet okulunu bitirdikten sonra bir Yahudi okuluna başladı. Chava gençken üvey büyükannesi hayatını kaybetti. Chava, büyükbabası yeniden evlenene dek ev işlerini yaptı.

1933–39: Büyükbabamın üçüncü eşi çok sevimsiz bir kadındı. Evimize geldikten sonra kendi başımın çaresine bakmak ve ticareti öğrenmek istedim. Ancak büyükbabam buna karşı çıktı. Siyonist bir grup olan Young Pioneers'in (Genç Öncüler) etkinliklerine katılmaya başladım. Burada Yakov Biber ile tanıştım ve 1939'da evlendik. Aynı yılın sonbaharında Sovyetler Polonya'nın doğusunu işgal ettiklerinde tüm planlarımız altüst oldu.

1940–44: 1941'de Almanlar bölgeyi işgal etti (Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı) ve Ukrayna ordusunun yardımıyla Yahudileri öldürmeye başladı. Birkaç ay boyunca bazı yerel çiftçilerin yardımıyla Yakov, ben ve 2 yaşındaki oğlumuz Shalom saklandık. Bir Cumartesi günü öğleden sonra ormanda saklanırken birinin bağırdığını duyduk: "Kaçın! Ordu geliyor!" Mermi yağıyordu. Yakov, Shalom'u kucağına aldı ve beni kaptığı gibi koşmaya başladı. Shalom birden çığlık attı ve Yakov onun ağzını kapatmaya çalışırken beni bıraktı. Kolumu yeniden tutmak için bana döndüğünde bir mermi Shalom'a isabet etti ve oğlumuz yere düştü.

Shalom öldürüldü. Sonraki üç yıl boyunca Chava ve Yakov saklanmaya devam etti. Savaştan sonra yeni bir aile kurdular. Biber ailesi, 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.