Chava Lea Deutsch

Chava Lea Deutsch

Doğum: 1868

Budacu de Sus, Romanya

Chava Lea, Yidce konuşan, dindar bir ailede Emma Geisler olarak dünyaya geldi. Deutsch ailesi, 1918’e kadar Macaristan’a ait olan Romanya’nın Transilvanya bölgesinde Budacu de Sus köyünde yaşadı. Chava, Bistrita kasabasında büyüdü. Viseu de Sus kasabasında satıcı olan Josef Deutsch ile 1890’da evlendi ve 1910’da çift buraya taşındı. Chava ve Josef dört çocuk yetiştirdi.

1933–39: 1939 başında Chava Lea'nın iki yetişkin oğlu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye taşındı. Chava Lea ve kocası Romanya egemenliğindeki, kırsal, çok etnik yapılı bir kasaba olan Viseu de Sus’de kaldılar. En büyük kızları Schneidel ve oğulları Ferenc’in yanında yaşadılar.

1940–44: Macarlar, Eylül 1940’da Viseu de Sus’a girdi ve kasabayı Macaristan topraklarına kattı. Macaristan, Nazi Almanyası’nın müttefiki oldu ve Viseu de Sus’da Yahudiler’in haklarını sınırlayan yeni yasalar oluşturuldu. Almanya Mart 1944’te Macaristan’ı işgal etti, bir ay sonra Deutsch ailesi Viseu de Sus ve çevresindeki Yahudiler için Macar yetkiler tarafından kurulan bir gettoya taşındı.

Chava Lea ve ailesi, Mayıs 1944'te Viseu de Sus’tan Auschwitz’e gönderilen 8.000 Yahudi arasındaydı. Chava, buraya vardıktan sonra gaz odasında can verdi. Chava Lea 76 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.