Danuta Justyna

Danuta Justyna

Doğum: April 1, 1923

Piotrkow Trybunalski, Polonya

Danuta, Orta Polonya'daki küçük Piotrkow Trybunalski endüstri kasabasında yaşayan Roma Katolik inancına bağlı bir ailede doğdu. Annesi ve babası okulda öğretmendiler. Danuta, kız kardeşi Maria'yla Sabina ve Helena Szwarc adlı iki Yahudi kızla arkadaştı. Evleri yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olmasına karşın kızlar sıklıkla birlikte oynarlardı.

1933–39: 1939 Eylül'ünde üniversiteye yazılmayı düşünüyordum. Ancak 1 Eylül'de Almanlar Polonya'yı işgal etti. Dört gün sonra Alman askerleri şehrimize akın etti. Ekim ayında Almanlar Piotrkow'da Yahudiler için bir getto oluşturdular ve yakın arkadaşlarımız Sabina ve Helena gettoya zorla taşınanlar arasındaydı. Piotrkow'un işgal edilmesinden yalnızca birkaç hafta sonra kız kardeşim Maria'yla direniş hareketine katıldık.

1940–44: Kız kardeşimle Polonya Yurt Ordusu (Armia Krajowa) için silah ve yasa dışı gazete tedariği yapıyorduk. Annem ise direniş savaşçılarını evimizde ağırlıyordu. 1942'de Almanlar Piotrkow gettosunu dağıttığında annem, Sabina ve Helena'yı kendilerine sahte kimlik bulana dek evimizde sakladı. 1944'te Maria'yla iki direniş liderini Varşova'nın dışına çıkartırken yakalandık. Bir toplama kampına gönderildik. Ancak yoldayken trenden kaçtık. Bir ay sonra Gestapo beni Czestochowa'ya toplu tabanca sokarken yakaladı.

Danuta, 1945 yılının Ocak ayında Sovyet ordusu tarafından Czestochowa hapishanesinden kurtarıldı. Savaştan sonra Piotrkow Trybunalski'deki ailesiyle yeniden bir araya geldiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.