David Bayer

David Bayer

Doğum: 27 Eylül 1922

Kozienice, Polonya

David, Güneydoğu Polonya'da bir kasaba olan Kozienice'de dindar Yahudi bir ailenin dört çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. Babası Manes'nin ülkenin her tarafındaki dükkânlara mal sağlayan bir ayakkabı fabrikası vardı. Annesi Sarah evi çekip çeviriyor, çocuklara bakıyor ve fabrikaya yardım ediyordu. Büyüyen Kozienice Yahudi cemaati, kasaba nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturuyordu.

1933–39: 1930'ların çoğunda David günlerini okula giderek, spor yaparak ve babasının ayakkabı fabrikasında çalışarak geçirdi. Ancak Alman birliklerinin Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etmesiyle hayatı önemli ölçüde değişti. Kozienice'nin bombalanması sırasında Bayer'ler ormana kaçtı. Döndüklerinde evlerinin Alman askerleri tarafından yağmalandığını gördüler. Naziler, hızla Yahudi karşıtı politikalarını uygulamaya başladı. Yahudi evleri Davut Yıldızı'yla işaretlendi. Sokağa çıkma yasağı konuldu ve Bayer'lerinki gibi işlere el konuldu.

1940–45: 1940'ta Bayer ailesi, kendilerine tek oda tahsis edilen Kozienice gettosuna taşınmaya zorlandı. Diğer Yahudiler gibi David de sulama kanalları kazma işinde çalıştırılıyordu. Eylül 1942'de getto tasfiye edildi. David'in aile üyeleri de dahil olmak üzere getto sakinleri, Treblinka ölüm merkezine gönderildi. David, mühimmat üreten bir sanayi kompleksi olan Pionki'ye nakledildi. 1944'te zorunlu iş gücü olarak seçildiği Auschwitz'e gönderildi ve bunun yan kampı Jaworzno'ya kömür madenlerinde çalışmak üzere nakledildi. Sovyet ordusu yaklaştıkça David ve diğer mahkumlar, ölüm yürüyüşüne çıkarıldı. SS subayları, düşen ya da yola devam edemeyecek kadar zayıf olan mahkumları vuruyordu. Blechhammer kampında durduklarında David, ormana kaçtı ve beş ya da altı gün sonra Sovyet birlikleri tarafından bulundu. Bulunduğunda 31 kiloydu. Panama'ya göç etmeden önce Almanya'da Foehrenwald mülteci kampında iki yıl kaldı.

İsrail Bağımsızlık Savaşı'nda çarpışmak üzere 1948'de Panama'dan ayrıldı. Daha sonra Amerika'ya göç etti. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anı Müzesi'nde gönüllü olarak çalışıyor.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.