David Bergman

David Bergman

Doğum: 3 Mayıs 1931

Velikiye-Bychkov, Çekoslovakya

David, Çekoslovakya'nın en doğusunda yer alan ve 1918'e kadar Macaristan'a ait olan Ruthenia bölgesindeki küçük bir kasabada yaşayan dindar bir Yahudi anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Karpat Dağları'ndaki kasaba o kadar ıssız bir yerdeydi ki ülkeden gelen haberleri bir davulcu kasaba meydanında davul çalarak okuyordu. David'in babası terzilik yapıyordu. Annesi de kadın terzisiydi.

1933–39: Annem ve babam çalışırken ben evde hoşça vakit geçiriyordum. Arka bahçemizdeki ek bina da dahil evimizde her türlü konfor vardı. Mart 1939'da Macarlar bölgeyi ilhak edene kadar Çek bir subay bizimle kalıyordu. Bu olaydan sonra okulda Macaristan'a bağlılık yemini etmeye başladık. Yeşil, tüylü şapkalarıyla sokaklarımızda gezen Macar polisi, Yahudi karşıtı yasaları uyguluyordu.

1940–44: 1944'te Auschwitz'e gönderildim ve bundan kısa bir süre sonra da Plaszow toplama kampına sürüldüm. Daha sonra Reichenbach kampından 150 yaşayan iskeletle dolu, bir kapısı açık bir sığır vagonuna binerek başka bir toplama kampına götürüldüm. İnsanlar teker teker düşüp eziliyorlardı. Vagondakilerin yarısı ölünce ancak oturabildik. Ölenlerin üzerine oturuyorduk. Biri üzerime düştü. Ölmek üzereydi. Dört gündür bir şey yememiş ve içmemiştim. Kalan son gücümle onu ittim ve üzerine düştüm. O da beni itmeye çalışıyordu fakat ikimiz de çok güçsüzdük. Son bir çabayla bacağımı ısırdı ve öldü.

David, Dachau kampına yapılan bu yedi günlük yolculuktan sağ çıkabilen üç kişiden biriydi. Mayıs 1945'te Avusturya'da Innsbruck yakınlarında özgürlüğüne kavuştu. 1947 yılında da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.