دیوید برگمن  David Bergman

دیوید برگمن David Bergman

تاریخ تولد: ۳ مهٔ ۱۹۳۱

ولیکی-بایکوف, چکسلواکی

دیوید در یک خانواده‌ی یهودی در شهر روتِنیا به دنیا آمد. این شهر در استان شرقی کشور چکسلواکی قرار داشت و تا سال ۱۹۱۸ تحت حکومت کشور مجارستان بود. این شهر که در کوه های کارپات واقع شده بود از کل کشور جدا مانده، به طوری که اخبار کشور توسط طبل‌زنان در میدان مرکزی شهر اعلام می شد. مادر و پدر دیوید هر دو خیاط بودند.

۱۹۳۳-۳۹: هنگامی که پدر و مادر من مشغول کار بودند، من در خانه اوقات خوشی داشتم. ما یک خانه‌ی زیبا به همراه تمام وسایل راحتی و یک حیاط خلوت در پشت خانه داشتیم. یک سرباز چک تا ماه مارس سال ۱۹۳۹ یعنی زمانی که نیروهای مجارستان به استان ما حمله کردند، با ما زندگی می کرد. پس از آن، ما باید در مدرسه برای وفاداری به مجارستان قسم می خوردیم. پلیس مجارستان با پری بر روی کلاه‌های سبزشان در شهر رژه می رفتند و قانون های یهودستیزانه را به زور اعمال می کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدم [و سریعا بعد از آن به اردوگاه کار اجباری پلاشوف فرستاده شدم]. کمی بعد در اردوگاه رایشنباخ، من را برای انتقال به یک اردوگاه دیگر به همراه ۱۵۰ اسکلت زنده‌ی دیگر در ماشین حمل دام چپاندند. آنها یکی یکی می‌افتادند و زیر پا لگدمال می شدند. وقتی نیمی از افراد مردند، می شد روی آنها نشست. یکی روی من افتاد. داشت می‌مرد. من به مدت چهار روز هیچ غذا و آبی نخورده بودم. با تمام نیروی باقی مانده در بدنم، بدن او را هل دادم و روی او افتادم. او تلاش می کرد که من را به کناری بیاندازد ولی هر دو ما ضعیف بودیم. در تلاش آخر او ضربه‌ای به پای من زد و جان سپرد.

دیوید یکی از سه نفری بود که در سفر هفت روزه به اردوگاه داخائو زنده ماند. او در ماه مه ۱۹۴۵ در نزدیکی اینسبروک در کشور اتریش آزاد شد و در سال ۱۹۴۷ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.