Edek Blonder

Edek Blonder

Doğum: 25 Aralık 1920

Jaslo, Polonya

Blonder ailesi, bir mağazanın arkasındaki iki odalı bir dairede yaşıyorlardı. Edek, sekiz çocuktan üçüncüsüydü. Babası, öğrencilere Yahudilikle ilgili konularda ders vererek güçlükte geçindiriyordu. 1930 başlarında yoksullara yemek kuponu dağıtma işinde çalıştı.

1930–39: Ortaokuldan mezun olduktan sonra, Yahudi futbol liginin bir parçası, yerel bir takım olan Club Maccabi'ye profesyonel futbolculuk için çağrıldım. Club Maccabi dolap yapımını öğrenmem için geceleri meslek okuluna gitmemi ayarladı. Böylelikle gündüzleri pratik yapabilecektim. Eylül 1939'da Almanlar Polonya'yı işgal ettiklerinde 18 yaşındaydım ve üçüncü profesyonel maçımı yapmıştım. 7 Eylül'de Jaslo'ya ulaştılar.

1940–44: Jaslo'daki getto 1941 kışı kuruldu. Gestapo için Gestapo karargahlarının bakım işleri de dahil olmak üzere önemsiz işlerle görevlendirilmiştim. Bir gün sarhoş bir Gestapo tarafından durduruldum. Yüzüme vurdu ve "Fransa'da zengin Rothschild ailesini nerede bulabilirim?" diye sordu. Ona defalarca onları nerde bulabileceğini bilmediğimi söyledim. Bunu her tekrarladığımda bana daha çok vurdu. Ondan yediğim dayak yüzenden işitme duyumun birazını kalıcı olarak kaybettim.

Edek sonraki dört yılını, Auschwitz de dahil olmak üzere, toplama kamplarında geçirdi. Bütün ailesi, Holokost’ta can verdi. Edek, 1946'da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.