Elsa (Eliska) Skutezka Kulkova

Elsa (Eliska) Skutezka Kulkova

Doğum: 14 Nisan 1902

Brno, Çekoslovakya

Elsa, Moravya’nın başkenti Brno’da üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının burada başarılı bir nakliye şirketi vardı. 1920’de Almanca eğitim veren bir ortaokuldan mezun oldu. Evlendi ve Bratislava’ya taşındı. Ancak evliliği yürümedi ve Elsa 1926 yılında Brno’ya döndü ve burada tuhafiyecilik yapmaya başladı.

1933–39: Elsa, 24 Mayıs 1933'te Robert Kulka ile evlendi ve çift, Robert'ın memleketi Olomouc’a yerleşti. Bir yıl, bir gün sonra oğulları Tomas doğdu. 1937’de Elsa'nın babası vefat etti ve ailenin nakliye işini devralmak için Kulkalar Brno’ya taşındı. Mart 1939’da Almanlar Brno’da dahil olmak üzere Bohemya ve Moravya’yı işgal etti. Derhal Yahudi nüfusa kısıtlamalar uyguladılar.

1940–42: 2 Ocak 1940’ta Elsa, Robert, Tomas ve Elsa'nın dul annesi evlerinden çıkarıldı. Aynı kış Elsa'nın erkek ve kız kardeşi, Filistin'e [Yishuv] göç etmeyi başardılar. Ancak Elsa'nın, kocası Robert’ın aile işini korumak için Brno’da kalmasına karar verildi. Bir yıl sonra Elsa, aile şirketini Alman vatandaşı birine, o zamanın parasıyla 10 dolardan daha az eden 200 Çekoslovakya kronuna satmaya zorlandı. 31 Mart 1942’de Elsa ve ailesi, Çekoslovakya’nın batısındaki Theresienstadt gettosuna nakledildi.

9 Mayıs 1942’de Elsa, Yahudiler için kurulan Ossowa çalışma kampına gönderildi. Altı ay köle işçi olarak çalıştıktan sonra öldü. 40 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.