السا (الیسکا) اسکوتزکا کولکوا Elsa (Eliska) Skutezka Kulkova

السا (الیسکا) اسکوتزکا کولکوا Elsa (Eliska) Skutezka Kulkova

تاریخ تولد: ۱۴ آوریل ۱۹۰۲

برنو, چکسلواکی

السا بزرگترین فرزند از سه فرزند متولد شده در یک خانواده یهودی در برنو، پایتخت موراویا بود. پدرش در آنجا شرکت حمل و نقل داشت. در ۱۹۲۰ او از مدرسه متوسطه آلمانی زبان فارغ التحصیل شد. او ازدواج کرد و به براتیسلاوا نقل مکان کرد اما ازدواجش موفق نبود و السا در ۱۹۲۶ به برنو برگشت و یک کلاهدوزی راه انداخت.

۱۹۳۳-۳۹: در ۲۴ مه ۱۹۳۳، السا با رابرت کولکا ازدواج کرد و آنها در اولوموک Olomouc، زادگاه رابرت زندگی کردند. توماس، فرزند آنها یک سال و یک روز بعد متولد شد. در ۱۹۳۷ پدر السا فوت کرد و خانواده‌ی کولکا به برنو نقل مکان کردند و شرکت حمل و نقل خانوادگی آنها، به السا و همسرش منتقل شد. در مارس ۱۹۳۹، آلمانی‌ها، بوهمیا و موراویا را از جمله برنو، اشغال کردند. آنها فوراً محدودیت‌هایی برای یهودیان وضع کردند.

۱۹۴۰-۴۲: در ۲ ٰژانویه ۱۹۴۰، رابرت، السا، توماس و مادر بیوه‌ی السا از خانه خود بیرون انداخته شدند. زمستان همان سال برادر کوچکتر السا و خواهر کوچکترش به منتطقه‌ی یهودی نشین فلسطین مهاجرت کردند اما شوهر السا رابرت تصمیم گرفت در برنو بماند و تجارت خانوادگی را نجات دهد. یک سال بعد، السا مجبور شد تجارت خانواده‌اش را با ۲۰۰ کرون چکسلواکی برابر با کمتر از ۱۰ دلار به یک آلمانی بفروشد. در ۳۱ مارس ۱۹۴۲، السا و خانواده‌اش به گتوی ترزین‌اشتات Theresienstadt در بخش غربی چکسلواکی تبعید شدند.

در ۹ مه ۱۹۴۲، السا به اردوگاه کار اجباری یهودیان اسوا تبعید شد. او پس از شش ماه کار اجباری درگذشت. او ۴۰ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.