Ernst Silten

Ernst Silten

Doğum: 26 Nisan 1866

Koenigsberg, Almanya

Ernst, Prusya'nın Königsberg şehrinde yaşayan Yahudi bir ailenin beş erkek çocuğundan biriydi. Eczacılık okudu ve 1880'lerin sonlarında doktora eğitimini tamamladı. Ernst, Berlin'de kendi eczanesini almadan önce birkaç yıl çırak olarak çalıştı. Daha sonradan bir ilaç fabrikası satın alarak hastanelere oksijen sağladı. Marta Friedberg ile evlendi ve çiftin iki çocuğu oldu.

1933–39: Ernst ve ailesi, Berlin'de eczane ve fabrikalarının üzerindeki dairede yaşıyordu. Ernst 1938'de dükkânını "Aryan" bir Alman'a piyasa değerinin oldukça altında bir ücretle satmaya zorlandı (Aryanlaştırma). Bir süre sonra Nazilerden korkan Ernst'in oğlu Fritz ve ailesi Amsterdam'a kaçtı. Bir yıl sonra Ernst eşi Marta'yı Amsterdam'a, Fritz ve ailesinin yanına gönderdi. Ernst, Berlin'de kalmaya karar verdi.

1940–43: Ernst, Alman başkentinde Naziler başa gelmeden önce birlikte çalıştığı işçilerden ve Yahudi olmayan arkadaşlarından maddî destek alarak kıt kanaat geçiniyordu. Bu yardımsever arkadaşlarının sürülmekten kurtulması için saklanması gerektiğini söylemelerine karşın Ernst bunlara kulak asmadı. Ernst, 1943'te "doğuya taşınacağı" ile ilgili bir bildiri aldı. Naziler sürülmeyi bu şekilde ifade ediyordu.

5 Mart 1943'te Naziler Ernst'i evinde tutukladılar. Ernst sürülmektense intihar etmeyi tercih etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.