اِرنست زیلتن  Ernst Silten

اِرنست زیلتن Ernst Silten

تاریخ تولد: ۲۶ آوریل ۱۸۶۶

کونیگسبرگ, Koenigsberg آلمان

ارنست یکی از پنج پسر متولد شده در یک خانواده یهودی در شهر کونیگسبرگ در منطقه‌ی پروس بود. او در رشته‌ی داروسازی تحصیل کرد و دکترایش را در اواخر ۱۸۸۰ دریافت نمود. ارنست قبل از خرید داروخانه‌ي خودش در برلن، چندین سال، برای دیگران کار کرد. بعداً او یک کارخانه‌ی تولید دارو نیز خرید و برای بیمارستان‌ها، اکسیژن فراهم می‌کرد. او با مارتا فریدبرگ ازدواج کرد و صاحب دو پسر شد.

۱۹۳۳-۳۹: در برلن، ارنست و خانواده‌اش در یک آپارتمان واقع در طبقه‌ی بالای داروخانه و کارخانه داروسازیشان زندگی می‌کردند. در سال ۱۹۳۸، ارنست مجبور به فروش کسب و کارش [آریایی سازی] به قیمتی پایین تر از نرخ بازار به یک آلمانی «آریایی» شد. پس از آن، به دلیل ترس از نازی‌ها، پسر ارنست، فریتز و خانواده‌اش آنجا را به مقصد آمستردام ترک کردند. یک سال بعد، ارنست همسرش مارتا را به آمستردام فرستاد و او به فریتز و خانواده‌اش پیوست. ارنست تصمیم گرفت در آلمان بماند.

‍۱۹۴۰-۴۳: ارنست توانست با کمک مالی کارمندان سابقش و دوستان غیر یهودیش که قبل از به قدرت رسیدن نازی‌ها با آنها مراوده‌ی تجاری داشت، زندگیش را در پایتخت آلمان بچرخاند. علارغم هشدارهای این افراد خیر برای پنهان شدن و فرار از تبعید، ارنست این کار را نکرد. در ۱۹۴۳ ارنست یک اعلامیه دریافت کرد که «به شرق منتقل شده است» و این تعبیر نازی‌ها از تبعید بود.

در ۵ مارس ۱۹۴۳، نازی ها ارنست را در آپارتمانش دستگیر کردند. ارنست که ترجیح می داد تبعید نشود، خودکشی کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.