Eszter Mendel Braun

Eszter Mendel Braun

Doğum: 1903

Hidegkut, Macaristan

Eszter, Doğu Macaristan’da küçük bir kasaba olan Hidegkut’ta 11 çocuklu dindar Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında ailesi mülteci oldu ve kardeşlerinden yalnızca üçü savaştan sağ kurtuldu. Savaştan sonra Sighet şehrinden bir mülteci olan Jeno Braun ile evlendi. Romanya’da Cristuru-Secuiesc şehrine yerleştiler ve altı çocukları oldu.

1933–39: Eszter Macarca, Yidce, Romence, İtalyanca, Fransızca ve İbranice de dahil olmak üzere birçok dil bildiğinden Romanya’nın çok etnik yapılı Transilvanya bölgesindeki Cristuru-Secuiesc’te kendini evinde gibi hissediyordu. 1930’lar sırasında Cristuru-Secuiesc, katledilmiş bir Romen lider olan I. G. Duca onuruna yeniden adlandırıldı. Kocası Jeno, kuyumcu ve saatçi dükkânı işletirken Eszter, evde çocukları yetiştiriyordu.

1940–44: Macarlar, Eylül 1940’ta Cristuru-Secuiesc’e girdi ve şehri Macaristan topraklarına kattı. Yahudilerin haklarını sınırlayan yeni yasalar oluşturuldu. Eszter'in çocukları devlet okulundan atıldı. Kocası, Yahudilerin Şabat ibadeti sırasında dükkânını açık tutmaya zorlandı ve son olarak yönetimini Yahudi olmayan bir elemana bıraktı. 1944 baharında Braun ailesi, Macar yetkililer tarafından kurulan bir gettoya taşınmaya zorlandı ve çiftin iki büyük oğlu, Macar ordusunda zorunlu olarak askere alındı.

Mayıs 1944’te Eszter ve Braun ailesinin geri kalanı, Auschwitz’e gönderildi. Eszter ve en küçük kızı Aranka, buraya geldikten kısa süre sonra gaz verilerek öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.