Feliks Bruks

Feliks Bruks

Doğum: 11 Temmuz 1918

Czarnkow, Polonya

Feliks, Poznan'ın yaklaşık 64 km kuzeyinde Alman sınırına yakın Czarnkow kasabasında yaşayan Katolik bir anne babanın tek çocuğuydu. Czarnkow, Notec Nehri üzerinde kurulmuş bir kasabaydı. Feliks'in anne ve babasının maden suyu, soda ve bira üretimi yapan bir fabrikası vardı. Ürünlerini bir at arabası ile bölgedeki kasabalara dağıtıyorlardı. Ailesinin ayrıca bir restoranı ve yaklaşık 48 hektarlık da ekilebilir arazisi vardı.

1933–39: 1937'de eczacılık okumak için Poznan Üniversitesi'ne girmiştim. 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal ettiğinde eğitimim yarım kaldı. Polonya ordusuyla beraber Wehrmacht'a karşı savaşmak için Varşova'ya doğru geri çekilen sınırdaki sivil direniş kuvvetlerinde ben de yer alıyordum. Eylül sonlarında savaş alanında Almanlar tarafından yakalanarak esir alınan binlerce asker arasında ben de vardım. Üç gün sonra kaçarak Poznan üzerinden Czarnkow'a döndüm.

1940–45: 1943'te yeraltı direniş örgütü için çalışma suçuyla tutuklandım ve ağır iş cezasına çarptırılarak Gross-Rosen'e gönderildim. Barakalarımızda tutulan 400 kişinin öldüğü ve işkence gibi olan bir aylık "karantina"dan sağ çıkmayı başarmıştım. Fakat zatürreye yakalanmıştım ve revire gitmem gerekiyordu. Kamptaki beş revirin sadece "güvenli" olan ikisinden iyileşerek işe dönme ihtimali vardı. Diğer üç revirden herhangi birinde olmak, neredeyse kaçınılmaz olarak ölmek demekti. Bir bağlantım, "güvenli" revire girmemi sağladı. İyileştikten sonra revirde hademe olarak çalışmaya başladım.

Feliks, Şubat 1945'teki altı gün süren ve 5500 tutsağın Avusturya'ya götürüldüğü açık vagon yolculuğundan sağ kurtulmuş olan 2400 kişiden biriydi. Mayıs ayında özgürlüğüne kavuşmasının ardından 1951 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.