Fischel (Philip) Goldstein

Fischel (Philip) Goldstein

Doğum: 12 Ocak 1922

Radom, Polonya

Beş çocuğun en küçüğü Fischel'di. Zanaatkar bir Yahudi aileye mensuptu. Babası terzi, amcaları kürkçü, kız kardeşi de kadın terzisiydi. Fischel, İbranice ve Yidceyi öğrendiği mahallenin Yahudi okuluna 3 yaşında başladı. 10 yaşında Polonya devlet okullarından birine girene kadar özel Yahudi okullarında eğitimine devam etti.

1933–39: 14 yaşında devlet okulundan mezun olduktan sonra Fischel, babasının terzi dükkânında çıraklık yapmaya başladı. Terzilik, Fischel'in kendisi için planladığı bir gelecek değildi. O, kitapları tercih ediyordu. Neyse ki siyonist gençlik örgütünün büyük bir kütüphanesi vardı. Polonya'nın işgalinden bir hafta sonra, 8 Eylül 1939'da, Almanlar Radom'a girince Fischel'in yaşamı kesintiye uğradı.

1940–45: Mart 1941'de Almanlar, Radom'da bir getto kurdu. 28 Nisan 1942'de ise Fischel Auschwitz-Birkenau'ya sürgün edildi. Temel kazma işlerinde, krematoryum şantiyeleri ve başka şantiyelerde çalıştı. Mahkumlar çalışırken her gün ölesiye dövülüyordu. Cesetleri kampa taşımaları için de dört mahkum seçiliyordu. Mahkumlar geceleri yataklarından rastgele alınıyor ve "stubendienst"ler, baraka liderinin yardımcıları, tarafından öldülüyordu.

Ocak 1945'ten kurtulduğu tarih olan 30 Nisan 1945'e kadar Fischel, bundan başka beş toplama kampına daha gönderildi. Fischel'le birlikte Auschwitz'e giren binlerce kişiden yalnızca 15'i hayatta kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.