Flora Mendelovicz

Flora Mendelovicz

Doğum: 16 Ağustos 1930

Berchem, Belçika

Flora'nın Romanya doğumlu ailesi, Yahudi düşmanlığından kaçmak için 1920’de Belçika’ya, Antwerp’e göç etti. Babasının mobilya atölyesi vardı. Antwerp’te etkin bir Yahudi cemaati vardı. Yahudi beslenme kurallarına göre hazırlanmış yiyecekler satan kasaplar, fırınlar ve dükkânlar mevcuttu. Flora üç kızın en büyüğüydü ve aile evde Yidce konuşuyordu.

1933–39: Devlet okulunda anaokuluna başladığım ilk gün Yidce dışında başka dillerin olduğunu öğrenince şok geçirmiştim. Her gün okuldan sonra Yahudi kültürünü öğrendiğim Yidce okuluna gidiyordum. 1937’de babam dükkânını kaybetti. Bir gemide marangoz olarak iş buldu ve dünyayı dolaşmaya başladı. Kasım 1938’de babamızın Amerika'da kaldığını öğrendik ve ona orada katılmayı umduk.

1940–44: Mayıs 1940’ta Almanlar Belçika’yı işgal ettikten sonra sarı bir yıldız takmaya başladık. Eylül’de dördüncü sınıfa başladığımda Yahudi olduğum için çocuklar beni çekiştirip aşağıladı. O kış bir gün okula gitmemiz yasaklandı. Kardeşimi yanıma aldım ve "Üzülme, çalışamıyorsak parka gideriz” dedim. Parkta bir tabelada "Yahudiler ve köpekler yasak” yazıyordu. Ardından sinemaya gittik. Ancak aynı tabela oraya da konmuştu. "Endişelenme, haydi dondurma alalım" dedim ancak dükkândaki bir tabelada Yahudilere servis olmadığı yazıyordu. Utanç içinde eve döndük. 1942’de sarı bir yıldız takmamız gerekti.

Alman ordusundaki bir arkadaşın tavsiyesiyle Mendelovicz ailesi Brüksel’e kaçtı. Flora, Belçika’da manastırlarda saklandı ve direniş savaşçısı Georges Ranson, Peder Bruno Reynders (Benedict keşişi) ve diğerlerinin çabalarıyla sürgünden kurtarıldı. 1946’da Flora ve ailesi, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Burada önce kadın terziliği yaptı, ardından eğitimini bitirdi ve öğretmen oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.