Fred Bachner

Fred Bachner

Doğum: 28 Eylül 1925

Berlin, Almanya

Fred, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Almanya'nın başkentinde dünyaya geldi. Berlin'deki Yahudi topluluğu büyüktü (1933 yılında yaklaşık 170.000 kişi) ve şehir Almanya'nın çoğu ulusal Yahudi kuruluşunun merkeziydi. Fred'in ailesinin başarılı bir giyim fabrikası vardı. Fred Berlin'deki bir Yahudi devlet okuluna gitti.

1933–39: 1938'de Almanlar Polonya vatandaşlarını sürmeye başladılar. Hem annem hem de babam doğuştan Polonyalıydı. Ancak sadece babam ve erkek kardeşim Polonya'ya gönderildi. Göç işlemlerimiz 1939 Haziran'ında onaylanana dek annemle Berlin'de kaldık. Babamı ve erkek kardeşimi bulduktan sonra Krakow yakınlarına yerleştik. Eylül'ün başında Almanya Polonya'yı işgal etti. Şehir dışına kaçtık. Ancak bizi yakalayan Alman birlikleri kasabaya geri dönmemizi emretti.

1940–45: Almanlar bulunduğumuz bölgenin kontrolünü ele geçirince çalışma birliğine kaydolmaya zorlandım. Bir süre kasaba yakınlarında çalıştıktan sonra birkaç kampa sürüldüm. En son ise Auschwitz'e gönderildim. Orada ayakkabıların içinde değerli eşyalar arama görevine atandım. Naziler Belçika ve Hollanda'dan gelen bazı Yahudilerin ayakkabılarının tabanlarında elmas ve altın sakladığını öğrenmişti. Bu Yahudiler gaz odasında öldürülmeden önce ayakkabıları bize getirilirdi. Muhafızlar da biz ayakkabıları açarken bizi izlerdi. Bulduğumuz her şeyi onlara vermemiz emredilmişti.

Fred, Müttefik birlikleri tarafından pusuya düşürülen bir aktarma treninden kaçtı. 1945 baharında Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.