فرد باخنر  Fred Bachner

فرد باخنر Fred Bachner

تاریخ تولد: ۲۸ سپتامبر ۱۹۲۵

برلین, آلمان

فرد در یک خانواده‌ی یهودی در پایتخت آلمان متولد شد. در سال ۱۹۳۳، جمعیت جامعه‌ی بزرگ یهودیان برلن به حدود ۱۷۰،۰۰۰ نفر می‌رسید و شهر برلن مرکز اکثر سازمان‌های یهودی ملی آلمان بود. خانواده‌ی فرد صاحب یک کارخانه‌ی موفق پوشاک بودند. وی در برلن در مدرسه‌ی دولتی یهودیان تحصیل کرد.

۱۹۳۳-۳۹: در سال ۱۹۳۸ آلمانی‌ها شروع به تبعید شهروندان لهستانی کردند. والدین من هر دو زاده‌ی لهستان بودند، اما تنها پدرم و برادرم به لهستان فرستاده شدند. من و مادرم تا زمانی که مهاجرتمان در ژوئن ۱۹۳۹ تأیید شد، در برلن ماندیم. بعد از پیدا کردن پدر و برادرم، نزدیک کراکف ساکن شدیم. در اوایل سپتامبر، آلمان به لهستان حمله کرد. ما به روستاهای اطراف فرار کردیم اما به دست نیروهای آلمانی گرفتار شدیم و به ما دستور داده شد تا به شهرمان برگردیم .

۱۹۴۰-۴۵: هنگامی که آلمانی‌ها کنترل منطقه‌ی ما را به دست گرفتند، من مجبور شدم که برای کار، نام نویسی کنم. بعد از مدتی کار کردن در اطراف شهر، به اردوگاه‌های مختلفی و در نهایت به آشویتس تبعید شدم. در آنجا وظیفه داشتم که کفش‌ها را برای یافتن اشیای قیمتی جستجو کنم. نازی‌ها فهمیده بودند که تعدادی از یهودیان بلژیکی و هلندی در کفی کفش خود الماس و طلا پنهان می‌کنند. قبل از خفه شدن این افراد با گاز، کفش‌هایشان برای ما آورده می‌شد و همانطور که ما کفش‌های آنها را پاره می‌کردیم نگهبانان ما را می‌پاییدند. به ما دستور داده شده بود که هرچه پیدا کردیم تحویل دهیم.

فرد از قطاری که توسط نیروهای متفقین کمین شده بود فرار کرد. وی توسط ارتش ایالات متحده در بهار ۱۹۴۵ آزاد شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.