Frederick R. Wohl

Frederick R. Wohl

Doğum: 7 Haziran 1914

Baden-Baden, Almanya

Frederick, Almanya’nın Kara Orman bölgesinde bir tatil şehri olan Baden-Baden’de Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Babasının eczanesi vardı. Ebeveynleri gururlu Alman vatandaşlarıydı ve Frederick dindar olarak yetiştirilmedi. 1933’te Naziler iktidara gelmeden hemen önce bir öğrenci değişim programıyla İsviçre’ye gönderildi.

1933–39: Almanya’ya döndüğümde iki yıl boyunca makine fabrikasında çalıştım. Ancak Yahudi olduğum için kovuldum. İş aramak üzere Frankfurt’tayken Mardi Gras festivaline gittim. Aniden yan sokakların birinden SS’in adamları belirdi. Silahlarını önlerine çıkan herkese çevirip sallıyorlardı. Bu olaydan sonra Almanya’yı terk etmeye karar verdim. 1936’da Atina’ya gittim. İki yıl sonra ailem bana katıldı. Ancak Mart 1939’da İngilizler’in Kıbrıs’ı himayesi altına almasıyla Atina’yı terk etmek zorunda kaldık.

1940–44: Alman olduğumuz için savaş patlak verdikten sonra İngilizler, bizi “düşman uyruklu yabancılar” olarak bir kampta gözaltına aldı. Burada tutulan kişilerin çoğunluğu Yahudiydi. İngiliz otoriteleri belgelerimizi kontrol ettikten ve Nazi olmadığımızı doğruladıktan sonra salıverildik. Almanya Mayıs 1941’de Girit’i ele geçirdikten sonra İngilizler, bütün Kıbrıs Yahudilerini Filistin’e gönderdi. İngilizler burada yaşamımızı sürdürmek için para verdi ve Kasım’da bizi Afrika’daki Tanganyika’ya taşıdı. 1941 Noel’inden birkaç gün önce buraya vardık.

Frederick, bir akrabası Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmesini finanse edinceye dek bir elmas madeni şirketi için çalışmak üzere 1946’ya kadar Tanganyika’da kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.