Fruma Lieberman Perlmutter

Fruma Lieberman Perlmutter

Doğum: 1904

Luczyce, Polonya

Fruma, Polonya köyü Luczyce'de yaşayan Yahudi bir ailenin dört çocuğundan biriydi. Köyün yakınında ebeveynlerinin büyük bir çiftliği vardı. 1920'lerin başlarında Fruma, Lvov üniversitesinde felsefe profesörü olan Simcha Perlmutter ile evlendi ve çift Horochow'a yerleşti. 1929'da çiftin Tchiya ve Shulamit adında iki kızı oldu.

1933–39: Eylül 1939'da Simcha, ailenin yurtdışına göçünü ayarlamaya çalışırken Almanlar, Polonya'yı işgal etti. Üç hafta sonra Sovyetler Birliği, Horochow'un bulunduğu Doğu Polonya'yı işgal etti. Almanlardan kaçan mülteciler, akın hâlinde kasabadan geçiyordu. Sovyet egemenliği, Perlmutter'lerin günlük hayatını pek değiştirmedi. Evlerinde kaldılar. Simcha, Lvov'da ders vermeye devam etti.

1940–45: 1941'de Almanya, SSCB'ni işgal etti ve Horochow'da bir getto kurdu. 1942'de gettonun yıkılacağına ilişkin çıkan söylentiler nedeniyle Fruma ve Shulamit kaçtı. Silah seslerini duyduklarında nehrin kıyısındaki çalılıklara yeni saklanmışlardı. Bütün gece makineli tüfekler gettoda dehşet saçarken Fruma ve Shulamit, suya dalıp saklandı. Sabah çalılıkta saklanan diğer Yahudiler, Ukraynalı bir nöbetçinin "Yahudiler sizi görüyorum; dışarı çıkın" diye bağırdığını duydular. Çoğu buna uydu. Ancak Fruma ve Shulamit kurşun sesleri kesilinceye kadar suda saklanmayı sürdürdü.

Kızı su içinde kayarak ilerlerken Fruma kayboldu. Savaştan sağ olarak kurtulan Shulamit, Fruma'nın uykusunda boğulmuş, su içinde vurulmuş ya da Almanlar tarafından esir alınmış olabileceğine inanıyor.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.