Genya Rotenberg

Genya Rotenberg

Doğum: 1 Ağustos 1930

Lodz, Polonya

Genya ve erkek kardeşi Nahum, Polonya'nın en büyük ikinci kenti olan sanayi şehri Lodz'da Yahudi bir anne baba tarafından büyütüldü. Savaştan önce burada yaşayanların üçte biri Yahudi idi. Genya'nın anne ve babası, çocuklarının eğitimine çok önem gösteriyordu.

1933–39: 1939 yılında ben 9 yaşındayken Almanlar Lodz'u işgal ettiler. Bu yıldan sonra "Yahudilerin, Çingenelerin ve köpeklerin" halka açık alanlarda bulunmaları yasaklandı. Yahudilerin okumalarına izin verilmediği için ailem, gizlice özel bir öğretmen tuttu fakat ben kendimi derslere veremiyordum. Bir keresinde Almanlar, büyükbabamı dışarı çıkarıp talim hareketleri yapmasını emrettiler. Dedem bu hareketleri yapamadığı için Almanlar kibritle bıyığını yaktılar.

1940–45: Varşova'ya kaçtık. Daha sonra gettodaki kanalizasyon borularından geçerek sonrasında beni saklayan bir ailenin yanında kalmaya başladım. Gördüğüm kötü muameleden dolayı buradan da kaçarak ailemin yanına döndüm. Babam 1941'de erkeklerin çalıştığı bir işçi kampına gönderildi. Annem ortadan kaybolduğu için ben de erkek çocuk kılığına girip babamla beraber gittim. Erkekler çalışırken ben yatakta saklanıyordum. Askerler başıboş gezenleri aramaya çıktıkları zamanlarda nefesimi tutarak bekliyordum. Saklandığım zamanlarda ekmek istihkakımı öğünlere bölmek zorunda kalırdım. Kampa esir olarak kadınlar da getirilene kadar bu şekilde saklandım.

1946'da 16 yaşındayken Genya, Bergen-Belsen toplama kampındaki bir grup yetim ve öksüzle beraber Filistin'e göç etti. Babası da bir yıl sonra Genya'nın yanına gitti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.