Gert Laske

Gert Laske

Doğum: 31 Ocak 1921

Berlin, Almanya

Gert, Kuzeydoğu Berlin'de şehrin "kızıl" (çoğunluğu komünist) bölgelerinden birinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Eski, harap bir evde yaşıyorlardı. Gert'in annesi ve babası, 1919 yılında Polonya'ya devredilmiş olan Almanya'nın doğu bölgesinden gelmişti. I. Dünya Savaşı'nda kazandığı (İkinci Derece) Demir Haç'ıyla gurur duyan babası, savaştan dönmüş Yahudi askerler birliğinin aktif bir üyesiydi.

1933–39: Hitler iktidara geldikten sonra komşularımızdan biri, anneme artık sokakta ona selam veremeyeceğini, selam verirse kocasının işlerinin zarar görebileceğini söylemişti. Babam savaş kahramanı olduğu için Nazilerin bize zarar vermeyeceklerini, isterlerse onlara katılabileceğini bile söylemişti. 1935 yılında babam "Ari ırktan bir kadınla fazla samimi olmak" suçuyla kısa süreliğine tutuklandı. Dört yıl sonra, 1939'da, Hollanda'ya göç ederek Wieringen kasabasına yerleştim.

1940–44: Wieringen'de Filistin'e gitmek için hazırlık yapan Yahudilere ait bir tarım kampında diğer Alman mültecilerle beraber çalışıyordum. 1941 yılının Mart ayında SS’ler kampımızı kapattı ama Hollanda'da başka bir yerde tarım işçisi olarak çalışmama izin vermişlerdi. Ardından yakalanarak Westerbork aktarma kampına gönderildim. Neyse ki fazla tarım işçisi yoktu. Kampın dışındaki çiftliklerde çalıştırılıyordum. İnsanları "Doğu'ya" gönderdiklerinde Westerbork'un dışında kalmayı başarabilmiştim. Birkaç kişiyi kampın dışına kaçırmayı bile başardım.

Gert, 1945'te Kanada tarafından Westerbork'tan kurtarılan 900 Yahudi'den biriydi. Savaştan sonra Hollanda'da yaşamaya devam etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.