Gertrud Gruenbaum

Gertrud Gruenbaum

Doğum: 26 Mart 1917

Viyana, Avusturya

Yahudi bir baba ve Katolik bir annesi olan Gertrud, çocukluğunu Viyana'da geçirdi. Trude (ona yakın olanların samimi hitap şekli buydu), sınıf arkadaşlarının yarısının Yahudi olduğu bir devlet ortaokuluna başladı. 7 yaşında dans ve oyunculuk derslerini almak için müzik dersini almayı reddetti. Trude, Greta Garbo gibi olmak istiyordu. Oyunculuk kariyerine 18 yaşında Trude Hermann sahne adıyla başladı.

1933–39: Yahudi olduğum için Avusturya ve Sudetenland çevresinde oyunculuk işi alamıyordum. Acentam, 1937 yılında bana İtalya'da bir iş buldu. Almanya Avusturya'yı 1938 yılının Mart ayında ele geçirdiğinde bir süre orada kaldım. Bir arkadaşım, "işlevsel nedenlerden" dolayı posta yoluyla Hitler'e oy vermemi istedi. Ne de olsa hiçbir Nazi, bir Yahudi'nin ona oy vermesini beklemezdi. Verdiğim oy, pasaportuma işlenerek daha sonradan Alman vatandaşlığı almamı sağladı.

1940–44: Almanlar 1943 yılının Eylül ayında İtalya'yı ele geçirdiğinde İtalyanlar, Yahudileri teslim etmeyi reddettiler. Almanya'da Gruenbaum ismi sadece Yahudi ismi olmadığı için Almanlar, Yahudi olduğumu fark etmediler. Benden ya Almanya'ya "dönmemi" ya da İtalya'da onlara hizmet etmemi istediler. Bir Aryan olduğuma sevgili Führer’leri adına yemin ettikten sonra beni bir çevirmen olarak işe aldılar. Almanlar onlarla birlikte kuzeye çekilmemi istedikleri için Müttefikler Roma'ya yaklaştıklarında saklandım.

Trude, 4 Haziran 1944’te Amerikan birlikleri tarafından kurtarıldı ve 1950’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.