گرترود گرونبام  Gertrud Gruenbaum

گرترود گرونبام Gertrud Gruenbaum

تاریخ تولد: ۲۶ مارس ۱۹۱۷

وين, اتريش

پدر گرترود یهودی و مادرش کاتولیک بود. وی در شهر وین بزرگ شد. او را ترود هم صدا می‌کردند. او در دبیرستان دولتی تحصیل کرد. در آن مدرسه نیمی از همکلاسی‌هایش یهودی بودند. از سن ۷ سالگی از رفتن به کلاس‌های موسیقی برای کلاس‌های رقص و هنرپیشگی، امتناع کرد. ترو می‌خواست در آینده مانند گرتا گاربو شود. او حرفه‌ی هنرپیشگی را از سن ۱۸ سالگی با نام هنری ترود هرمن، شروع کرد.

۱۹۳۳-۳۹: به دلیل این که من یهودی بودم در اتریش و نزدیکی زودتنلند، نمی توانستم به عنوان هنرپیشه کار کنم. در سال ۱۹۳۷، وکیلم برایم در ایتالیا کار پیدا کرد. من تا پس از حمله‌ی آلمان به اتریش در سال ۱۹۳۸، در آن جا ماندم. یکی از دوستان به من توصیه کرد که برای هیتلر "به دلایل کاربردی"، به صورت غیابی رای دهم. هیچ کدام از نازی‌ها توقع نداشتند که یک یهودی به آنها رای دهد. رای من در پاسپورتم ثبت شده بود و تایید می کرد که من شهروند کشور آلمان هستم.

۱۹۴۰-۴۴: زمانی که در سپتامبر سال ۱۹۴۳ آلمانی‌ها کشور ایتالیا را اشغال کردند، ایتالیایی‌ها از تحویل یهودیان سر باز زدند. از آن جایی که گرونبام یک اسم یهودی در آلمان نبود، آلمانی‌ها متوجه یهودی بودن من نشدند. به من دو گزینه دادند، یا به آلمان بازگردم و یا در ایتالیا به آنها خدمت کنم. پس از این که من به جان رهبر عزیزشان قسم خوردم که من یک آریایی هستم، من را به عنوان یک مترجم استخدام کردند. زمانی که متفقین به نزدیکی شهر رم رسیدند من خودم را مخفی کردم، چون آلمان‌ها از من می‌خواستند که به همراه آنها به سمت عقب نشینی کنم.

ترود در ۴ ژوئن سال ۱۹۴۴ توسط نیروهای امریکایی آزاد شد. او در سال ۱۹۵۰ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.