Grietje Polak

Grietje Polak

Doğum: 1883

Amsterdam, Hollanda

Grietje, Amsterdam'da yaşayan geniş, dindar bir Yahudi ailede dünyaya geldi. 20'li yaşların ortasındayken bir muhasebeci olan Frederik Polak ile evlendi. Polak ailesinin Jacob adında bir oğlu ve Julia, Betty ve Liesje adında üç kızı vardı. Sıradan bir mahalledeki bir evin ikinci katında yaşıyorlardı.

1933–39: Evde bir Yahudi göreneği ortamı oluşturmak Grietje ve eşi için önemliydi. Sebt ve Yahudi bayramlarını dört çocuklarıyla birlikte kutlamayı severlerdi. Grietje bir Yahudi ilkokulunda stenografi ve kanaviçe öğretiyor ve çocuklarla birlikte çalışmayı seviyordu.

1940–43: Almanların 1940'ta Hollanda'yı işgal etmesinden sonra Grietje'nin eşinin muhasebe şirketi Amsterdam'dan gelen Yahudileri "kayıt altına almak" için mesai yapmaya başladı. Almanlar tüm Yahudilerin listelenmesini istiyordu. 1942'de Hollandalı Yahudiler sürülmeye başladılar. Ancak Grietje ve eşi, 1943 Haziran'ına kadar sürülmediler. Çünkü Frederik'in işyeri, Almanlar tarafından çeşitli işler için kullanılıyordu. Polak ailesine Hollanda'daki Westerbork kampında bir ay geçirdikten sonra çalışmak için Polonya'ya gönderilecekleri bilgisi verildi. En güzel kıyafetlerini hazırlayıp bavullarına yerleştirdiler.

23 Temmuz 1943'te Grietje ve eşi, Westerbork'tan Sobibor imha kampına gönderildi. Kampa varışlarından iki gün sonra öldürüldüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.