گرتل پولاک  Grietje Polak

گرتل پولاک Grietje Polak

تاریخ تولد: 1883

آمستردام, هلند

گرتل در یک خانواده‌ی بزرگ یهودی مذهبی در آمستردام متولد شد. او در سن ۲۰ سالگی با فردریک پولاک که حسابدار بود، ازدواج کرد. خانواده‌ی پولاک پسری به نام جاکوب و سه دختر به نام های جولیا، بتی و لیشه داشتند. آنها در یک بخش ساده‌ی شهر در طبقه‌ی دوم یک خانه، زندگی می‌کردند.

۱۹۳۳-۳۹: برای گرتل و همسرش ایجاد محیطی یهودی و مذهبی در خانه اهمیت زیادی داشت. آنها عاشق برگزاری مراسم روز شنبه و تعطیلات یهودی به همراه فرزندانشان بودند. گرتل در مقطع ابتدایی یک مدرسه‌ی یهودی، تندنویسی و میله‌دوزی آموزش می‌داد، و از تدریس به بچه‌ها لذت می‌برد.

۱۹۴۰-۴۳: پس از این که آلمانی‌ها در سال ۱۹۴۰ کشور هلند را اشغال کردند، شرکت همسر گرتل اضافه بر ساعت معمول کار می‌کرد تا تمام یهودیان آمستردام را که طبق دستور آلمانی‌ها باید ثبت نام می‌شدند، لیست کند. با وجود‌ آنکه در سال ۱۹۴۲ تبعید یهودیان هلندی شروع شده بود، گرتل و همسرش به دلیل آنکه شرکت آنها درگیر بسیاری از کارهای رسمی آلمانی‌ها بود، تا ژوئن سال ۱۹۴۳ تبعید نشدند. پس از گذراندن یک ماه در اردوگاه وستربورک هلند، به آنها خبر دادند که باید برای کار اجباری به لهستان بروند. آنها بهترین لباس‌های خود را برای بردن در چمدان گذاشتند.

گرتل و همسرش فردریک در ۲۳ ژوئیه سال ۱۹۴۳ از وستربورک به اردوگاه مرگ سوبیبور تبعید شدند و دو روز بعد در آن جا کشته شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.