Gyula (Gyuszi) Brieger

Gyula (Gyuszi) Brieger

Doğum: 15 Nisan 1927

Nagyhalasz, Macaristan

Gyula, Gyuszi adıyla da çağrılıyordu. Gyula Kuzeydoğu Macaristan’da Nagyhalasz köyünde kalabalık ve dindar bir ailede dünyaya geldi. Brieger ailesi, Yidce ve Macarca konuşuyordu. Gyula’nın annesi öldükten sonra babası, yeniden evlendi ve aile babanın sahibi olduğu ve işlettiği hırdavat dükkânının bulunduğu Nyiregyhaza kasabasına taşındı. Nyiregyhaza’nın Yahudi nüfusu 5.000 idi.

1933–39: Gyula, yedi çocuklu bir ailenin en büyük ikinci oğluydu. Nyiregyhaza, sakinlerinin hâlâ at ve at arabaları kullandıkları kırsal bir kasabaydı. Gyula'nın ağabeyi Jeno, okumak üzere Çekoslovakya’da hahamlık okuluna gidince Gyula, evdeki en büyük erkek evlat ve babasının başyardımcısı oldu.

1940–44: Alman kuvvetleri, 19 Mart 1944’te Macaristan’ı işgal ettiğinde Gyula 17 yaşındaydı. İki hafta içinde Nyiregyhaza ve çevre kasabalardan ve köylerden 17.000 Yahudi, Macar yetkililer tarafından kurulan bir gettoya taşındı. Mayıs ayında gettodan Auschwitz’e sürgünler başladı. Auschwitz’te Gyula, babası ve Jeno, köle işçiydiler. Kamptayken Gyula, Almanlar’dan yiyecek çalmayı öğrendi. O ve Jeno daha sonra Bergen-Belsen toplama kampına gönderildi.

Kamp İngiliz birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturulduktan birkaç gün sonra Gyula, Nisan 1945’te Bergen-Belsen’de öldü. 18 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.