Hela Riemer

Hela Riemer

Doğum: 3 Nisan 1901

Dukla, Polonya

Hela, Çek sınırı yakınındaki Dukla adlı Polonya köyünde yetiştirildi. 1928'de Elimelech Riemer ile evlendi ve çift Berlin'e yerleşti. İki yıl sonra tek çocukları Edith dünyaya geldi. Riemer ailesi, Alman Komünist Partisi ofislerinin bulunduğu bir apartmanda yaşıyordu.

1933–39: Altı yıl önce, 1933'te Naziler, ailemizi Komünist Parti'nin ofislerine zorla girmekle suçladı. Biz de Alman sınırı yakınındaki bir Polonya kasabasına kaçtık. Almanların [Polonya'yı] işgal etmesinden birkaç gün önce yeniden kaçtık. Elimelech ve ben ayrıldık ve Lvov'da buluşmayı planladık. Ancak istilacı Almanlar ve Sovyetler Polonya'yı bölmüşlerdi. Edith ve ben Alman kesiminde; eşim, Sovyet kesiminde kalakalmıştık.

1940–42: Edith ve ben, ebeveynlerimin yaşadığı Dukla'ya varmayı başardık. Burada Alman işgali altındaki hayat, bugüne, 13 Ağustos 1942'ye kadar, göreceli olarak sessizdi. Almanlar, belirli işlere sahip Yahudiler dışındaki tüm Yahudilerin kasaba meydanında toplanmasını emretti. Böyle bir işi olan erkek kardeşim, bir tane de benim için söz verdi. Böylelikle bildirilmekten muaf tutulduk. 12 yaşındaki Edith, annem ve kız kardeşim için korkuyordum. Onlara meydana bildirimde bulunmak üzere gitmemelerini ve apartmanımızın kilerinde saklanmalarını söyledim.

O gün, Hela da dahil, Dukla'nın tüm Yahudileri yakındaki bir ormana götürüldü ve kurşuna dizildi. Hela'nın kızı, annesi ve kız kardeşi kilerde saklandı ve Almanlar tarafından bulunamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.