Hela Szabszevicz

Hela Szabszevicz

Doğum: 1900

Lodz, Polonya

Hela, Lodz sanayi şehrinde dünyaya geldi. Lehçe ve Yidce konuşarak büyüdü. Ortaokulda ise Almanca ve Rusça öğrendi. Mezun olduktan sonra evlendi ve eşiyle kayınpederinin yakındaki Ozorkow kasabasında bulunan arazisindeki bir evine taşındılar. Hela, Yahudi kuruluşlar için etkinlikler düzenliyordu. Eşi Israel ile birlikte iki kızları vardı.

1933–39: Alman birlikleri 1939'da Ozorkow'u işgal ettiklerinde Hela ve ailesi, evlerinden çıkmaya zorlandı. Aile akrabalarının yanına taşındı. Hela, kürk mantosunu birkaç kilo un ile takas ettikten sonra evine dönerken bir Alman askeri tarafından durduruldu ve üzeri arandı. Asker üzerindeki unu bulunca ceza olarak Hela'yı kafasını kazıtmaya götürdü. Hela küçük düşmüştü. Ancak eve döndüğünde başına bir eşarp geçirip "Önemli değil, saçım tekrar uzar" demişti.

1940–42: 1940'ta Almanlar, Ozorkow'un en yoksul bölgesinde bir getto oluşturdular. Bir gün Hela ve en küçük kızı Dosia, diğer 1000 Yahudi ile bir okula götürülerek oraya hapsedildi. Kalabalık çok korkuyordu. Hela hayatlarının tehlikede olduğunu anladı. Almanlar bir çevirmen istediklerinde Hela gönüllü oldu ve "Küçük bir kızım var ve yalnız başıma gitmiyorum" dedi. O gün daha sonradan Hela, Dosia ve diğer birkaç Yahudi gettoya döndü. Geri kalanlar ise kamyonlara bindirilerek götürüldü.

Hela ve kızları 1942'de Lodz gettosuna aktarıldı. Orada Hela, tifüse yakalandı ve 4 Nisan 1943'te hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.