هلا شابشویچ Hela Szabszevicz

هلا شابشویچ Hela Szabszevicz

تاریخ تولد: 1900

لودز, لهستان

هلا در شهر صنعتی لودز به دنیا آمد. او با زبان ییدیش و لهستانی بزرگ شد و آلمانی و روسی را در مدرسه‌ی متوسطه فرا گرفت. پس از پایان مدرسه، او ازدواج کرد و همراه با همسرش به خانه‌ی پدرشوهرش که عمارتی بزرگ در شهری نزدیک به نام اُزُرکُو بود نقل مکان کرد. هلا در برپایی برنامه‌ها برای سازمان‌های یهودی فعال بود. او و همسرش اسرائیل، دو دختر داشتند.

۱۹۳۳-۳۹: پس از اشغال اوزورکوف توسط نیروهای آلمان در ۱۹۳۹، هلا و خانواده‌اش مجبور به ترک منزل و زندگی با اقوام خود شدند. یک روز هلا پس از تبادل کت پوستش با چند پوند آرد در راه خانه، توسط یک سرباز آلمانی تفتیش می‌شود. او آرد پنهان شده را می‌یابد و برای مجازات هلا را مجبور می‌کند که سرش را بتراشد . هلا حس می‌کند که تحقیر شده اما زمانی که به خانه بر‌می‌گردد، یک روسری سر می‌کند و می‌گوید «مهم نیست، موهایم دوباره رشد می‌کنند.»

۱۹۴۰-۴۲: در سال ۱۹۴۰ آلمانی‌ها یک گتوی یهودی در فقیرترین منطقه‌ی اُزُرکُو برپا کردند. یک روز هلا و کوچکترین دخترش دوسیا دستگیر شدند و همراه با ۱۰۰۰ یهودی دیگر در یک ساختمان مدرسه زندانی شدند. جمعیت گریه می‌کردند. هلا متوجه شد که جانشان در خطر است و زمانی که آلمانی‌ها درخواست مترجم کردند، وی داوطلب شد اما گفت «من یک دختر کوچک دارم و بدون او نمی‌روم». کمی بعد در همان روز، هلا، دوسیا و چندین نفر دیگر به گتو برگشتند. بقیه‌ی آنها را سوار کامیون کردند و بردند.

در سال ۱۹۴۲ هلا و دخترانش به گتوی لودز منتقل شدند. در آنجا هلا به تیفوس مبتلا شد و در ۴ آوریل ۱۹۴۳ فوت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.