Helen Lebowitz

Helen Lebowitz

Doğum: 9 Temmuz 1928

Volosyanka, Çekoslovakya

Helen, Trans-Karpat Rutenya'da bir kasaba olan Volosyanka'da yaşayan Yahudi bir ailenin yedi çocuğundan biriydi. Karpat Dağları’nın arasındaki Volosyanka oldukça büyük bir Yahudi topluluğu olan küçük bir kasabaydı. Yahudi hayatı kasabanın sinagogunun etrafında dönüyordu. Helen birbirine bağlı bir ailede büyüdü. Birçok akrabası yakınlarda yaşıyordu. Babasının kasabada bir ayakkabı dükkânı vardı.

1933–39: Macaristan Transkarpat bölgesini işgal ettiğinde 11 yaşındaydım. Hemen Yahudilerin hükümette yer sahibi olması engellendi ve Yahudiler sık sık hiçbir neden yokken dövülüp tutuklandı. Macarlar, sinagogumuzu kapattılar ve okula gitmemizi önlediler. Yahudilerin bir araya gelmesi kanuna aykırı olduğu için ibadetler gizlice yapılıyordu. Büyükbabam, sinagogun Tevrat parşömeninin güvenliğinden endişe duyduğu için onu gizlice eve getirdi.

1940–44: 1944'te Almanlar kasabamızı işgal etti. Yahudi yıldızı takmamız ve toplanıp Ujgorod gettosuna gönderilmemiz emredildi. Ujgorod'da Almanlar büyükbabamın sakladığı parşömeni buldular. Onu gettonun merkezine götürdüler ve dövdükten sonra uzun beyaz sakalını kestiler. Bir hafta sonra ailem Auschwitz’e sürüldü. Büyükbabam Tevrat parşömenini bırakmadığı için dövülüp yük vagonuna atıldı. Başka bir kamptaki bir Nazi cephane fabrikasında zorunlu çalışma birliğinde görevlendirildim.

Savaşın sonlarında Helen Bergen-Belsen kampına aktarıldı. Oradan 15 Nisan 1945'te kurtarıldı. 1946'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.