Helga Leeser

Helga Leeser

Doğum: 1928

Münster, Almanya

Helga, Almanya'nın batısında yer alan Dülmen'deki küçük bir Katolik kasabasında, dindar olmayan, zengin bir Yahudi anne baba tarafından büyütüldü. İki kız kardeşten büyük olanıydı. Ailesi bir keten fabrikası işletiyordu. 1927'de Helga'nın annesi, kendisinden daha büyük olan kocasıyla evlenmeden önce Hollanda vatandaşıydı. Çocukluğunda Helga, yaşadığı yere oranla çok daha rahat bir ortama sahip olan Hollanda'daki tatilleri iple çekiyordu.

1933–39: 6 yaşında bir Katolik ilkokuluna başladım. Nazilerin yakındaki bir şehirden gelip kasabamızdaki Yahudilere ait mülkleri kırıp döktükleri 9 Kasım 1938 [Kristallnacht, Kırık Camlar Gecesi] gecesine kadar Yahudi karşıtlığı bir sorun teşkil etmiyordu. Babam, hızlıca aşağıya indikten sonra yakalanıp tutuklandı. Dört gün sonra, hapishanedeki hücresinde intihar etti. Annem, Hollanda vatandaşlığı hakkını geri kazandıktan sonra oraya göç etti. Dedemin yardımıyla kız kardeşim ve ben de annemizin yanına gittik.

1940–44: 1940'da Almanların Hollanda'yı işgalinden sonra okuldan atıldım. 1942'de Hollanda vatandaşı ve Hıristiyan olduğumuzu gösteren sahte kimlikleri kullanarak ve Hollandalı bir çiftin bizi dairelerinde sakladıkları Rotterdam'a taşınarak sürgün edilmekten kurtulduk. Polis karargahından yalnızca iki blok ötede oturuyorduk. Yahudi olduğum çok belli olduğu için içeride kalmak zorundaydım. Zamanımı kitap okuyarak ve ders çalışarak geçiriyordum. Sık sık BBC'yi dinliyorduk. En büyük sorunumuz yiyecek sıkıntısıydı. 1944'ün sonlarına doğru çoğunlukla şeker pancarı yemek zorunda kaldık.

Helga, kız kardeşi ve annesi, savaş bittikten sonra özgürlüklerine kavuşunca Rotterdam'da yaşamaya devam ettiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.